Bipolární porucha (organicky podmíněná)- 1.část

Hezký den. Vážený pane doktore, léčím se s bipolární poruchou 21 let, jedna epizoda deprese byla těžká, provázená autoakusačními bludy, ale bez halucinací. Halucinace se ani později neobjevily. Tuto nemoc v naší rodině nikdo neměl, ani rodiče a sestra nejsou duševně nemocní. Krátce po mém narození (ještě za komunistů) jsem prodělal závažný septický stav, následovala hospitalizace 6 měsíců a lékaři mně prý vůbec nedávali šanci na přežití. Když mě propustili domů, prý jsem byl stále jakoby "mrtvý" a na nic nereagoval. Z dětství si pamatuji, že poté asi do svých 14 let jsem měl jisté neurologické potíže, především ve smyslu zhoršené krátkodobé paměti, někdy i výpadky paměti, bylo to někdy dost nepříjemné. Poté tyto potíže spontánně odezněly,paměť mám již výbornou, úspěšně jsem vystudoval VŠ, ale v 18 letech mi začala bipolární porucha. Deprese měly u mě spíše endogenní charakter, nemoc již od začátku vždy velmi dobře reagovala na medikaci, mezi epizodami jsem měl remise kolem 5 let. Před více lety jsem zjistil, že zejména alkohol mně výrazně zhoršoval náladu, dostával mě do deprese (pil jsem ale tak 2-4 dcl vína, 2x týdně). Od té doby jsem s alkoholem skoncoval, abstinuji a nemoc se stala podstatně stabilnější. Nyní se držím v remisi již 7. rokem, což jsem po tom všem moc rád a užívám si, že je konečně dobře.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, příčina většiny duševních poruch není známa a platí to i pro bipolární afejtivní poruchu (BAP). Předpokládá se souhra genetických dispozic a vkivu prosgtředí, kam se teoreticky septický stav u novorozence může řadiut, nicméně operovat s tím jhako s příčinou se nedá, nelze to potvrdit ani vyvrátit. Nejdůležitější je, že jste dlouhodobě v pořádku, ne každý pacient s touto poruchou tak na tom je. Držím palce, ať je to trvalé,
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Ve dvou částech dotazu jste podrobně popsal průběh života a zkušenosti v oblasti duševního zdraví. V dotazu zmiňujete odborné pojmy, které jsou opravdu více pro odborníka. Poněvadž jsem v medicíně laik, více informací Vám asi spíše sdělí kolega- odborník. Ale jako člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním bych chtěla ocenit, jak jste dokázal zvládnout různé situace a zdravotní obtíže ve Vašem životě. Vlastně jste měl i možnost poznat, co Vám dělá dobře nebo čeho se můžete vyvarovat, aby i nadále Váš stav zůstal stabilizován. Dokonce prožíváte 7. rokem remisi, gratuluji a držím palce. Pokud se chcete dále cítit jistý svým stavem a Váš psychiatr odešel do důchodu, i přesto bych navštívila nového psychiatra. S ním se můžete i poradit při obavách a může Vám nadále poskytnout odbornou péči. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam