Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Bipolární porucha s psychotickými projevy

Dobrý den, je mi 38 let, léta jsem se léčila s depresí, ale před rokem se mi psychika dvakrát po sobě ´rozjela do mánií s bludy a myslím si, že nyní jsem stále v depresi. Nebo nevím jak to nazvat. Mám pocit, jako by mi chyběla nějaká moje stará intuice, nebo že jsem přišla o všechny své základní schopnosti. Cítím se velmi prázdně a vyhasle a to už dlouhé měsíce. Užívám Deprex, Abilify a ještě něco na spaní, páč bez toho spím bídně. Stejně jako je velká bída moje myšlení a komunikace s lidmi. Fakt mám pocit, že mám jak se říká o kolečno míň.. a jsem z toho nešťastná a frustrovaná a tím víc se lidem víceméně vyhýbám, stejně jako je to v tomto stavu velmi těžké s ve věci výchovy mých malých dětí. Nic mi nedává smysl, stále přemýšlím o konci...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co píšete se zdá, že jste nyní v depresivním období Vaší nemoci. To se stává. Medikace, kterou máte, je vcelku standardní, nicméně pakliže její účinek není dostatečný, je třeba o tom mluvit s Vaším psychiatrem, zda by nestála za úvahu její úprava. Deprex také blokuje některé jaterní enzymy, které odbourávají další léky, na to je myslet při dávkování farmakoterapie (nepíšete, kolik čeho užíváte). Řadu rad Vám poskytla i naše peer poradkyně, za zvážení by možná stála i psychoterapie, kterou nejčastěji poskytuje psycholog. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, to je mi líto. Otázku léků, jestli jsou vhodné, atd. nechávám na lékaři a na vás. Měla byste být schopna to, co popisujete nám, popsat i v ordinaci. Změna v medikaci někdy udělá zázrak. Co mi připadá těžké, je ta péče o malé děti. I zdravým ženám z toho bývá někdy těžko, až smutno. Zejména, pokud jim nikdo nepomáhá a nemohou si odpočinout. Deprese sama o sobě je také vyčerpávající, takže si vás na dálku představuji jako unavenou ženu. Zkuste přežít. Nejen kvůli dětem, ale i ostatním lidem a hlavně kvůli sobě. Sebevraždou se neřeší nic. Snad jen, že byste znala odpověď na odvěkou otázku, co je potom, dříve než je zdrávo. Já když mám hodně špatnou náladu, snažím se vyplakat, svěřit se někomu blízkému. Někdy smutkem uklízím, i to mě dává do kupy, jindy mám chuť si dát pár facek, jindy poslouchám hudbu. Mám ráda " Černá jáma - nová píseň o depresi", ale většinou mě baví jen tehdy, kdy je mi lépe. Jsem zastánce myšlenky, že lidem pomáhá na depresi sluneční svit a pohyb a z praxe vím, že nejhůř jsou na tom klienti, kteří sedí doma se zataženými žaluziemi. Nicméně názory odborníků se liší. Asi to chce trpělivost. Držte se.


Zpět na seznam