Bludný žárlivec

Dobrý den, prosím o radu. Necelé dva roky jsem byla ve vztahu s mužem, který po nějaké době začal trpět patologickou žárlivostí, která se vystupňovala až k bludům, kdy se mu v hlavě začaly přehrávat fiktivní situace mých "nevěr", situace se nikdy neodehrály a byly i nesmyslné, ale přítel se choval a žil, jakoby to byla pravda. Po jedné z těchto scén, jsem se s ním rozešla. Nejprve se urazil, ale po několika měsících mě začal nenápadně sledovat, zda jsem doma nebo v práci, kde mi stojí auto a jestli mám nějaké návštěvy. Nepřibližuje se, když se někde náhodou potkáme, normálně pozdraví a dělá jakoby nic, občas mi "jakoby nic" napíše něco neurčitého, na jeho zprávy neodpovídám. Jako obět stalkingu se necítím, jeho chování mě neomezuje, je by mě zajímalo, může být nebezpečný takový člověk nebo spíše jen hledá "důkazy" pro své paranoidní bludy? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u nebezpečného pronásledování nemusí jít jen o omezování. Minimálně dva body chování Vašeho expřítele takové chování splňují: Za porvé vás sleduje či vyhledává Vaší blízkost. za druhé Vás kontaktuje pomocí elektronické komunikace, předpokládám aniž byste si to přála. Jeho bludná žárlivost může vypovídat o tom, že mu chybí sebereflexe. Podrobněji se na toto téma můžete poradit v Bílém kruhu bezpečí, který provozuje i telefoonní linku - 116 006.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete o tom, jak Váš bývalý přítel začal postupně měnit své chování a jeho žárlivost Vám připadala časem až paranoidní. Momentálně se necítíte ohrožená, ale vnímáte, že Vás bývalý přítel sleduje. Nepředpokládám, že hledá "důkazy pro své paranoidní bludy", protože již nejste jeho partnerka a Váš osobní život se ho netýká. Na druhou stranu je možné, že stejně tak, jako se stupňovaly jeho žárlivé scény, může se stupňovat i jeho posedlost Vámi. Za sebe bych Vám doporučila napsat mu něco v tom smyslu, že jste si všimla, že Vás sleduje a není Vám to příjemné. Slovo "napsat" píši záměrně, abyste si tuto komunikaci mohla uchovat pro případ, že by se jeho chování vůči Vám vyhrocovalo. Pravděpodobnější je, že bude stačit toto drobné upozornění a budete mít klid. Každopádně si myslím, že není špatný nápad zkonzultovat tuto situaci s odborníkem. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam