Bolest ramene

Dobrý den, píši za svoji maminku, už rok jí trápí abnormální bolesti ramene, zjištěna artroza a tenisový loket, i přes nejsilnější léky od mudr bolest pořád stejná, dochází občas i krnění rukou a ztuhlosti prstů, všechny vyšetření rtg, sono, mad.rez. bez nálezu, nikdo jí už nechce pomoct, prý je zdavá, ale moc trpí, prosím tedy o radu, mamka pracuje na noční, skoro nespí, posledních pát let je pro ni nepříjemných, nemá moc radost ze života, může tuto bolest způsobit psychika a co by ste nám doporučili? koho navštívit ? děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přestože všichni víme, co bolest je a každý z nás ji zažil, zůstává vnímání bolesi subjektivním prožitkem, protože ji vnímá každý jinak. Psychika s bolestí úzce souvisí, bolest tělesná může vyvolat bolest psychickou a naopak. Vaše maminka trpí bolestí v rameni, kde ji diagnostikovali artrózu, což degenerativní postižení kloubu, jehož progresi lze léčbou zpomalit a příznaky zmírnit, nikoliv však zcela vyléčit. Zánětlivé postižení v místě úponu šlach na pažní kosti zvané tenisový loket je také často na dlouhou léčbu, předpokládá rehabilitaci, kde se pacient učí správným pohybovým návykům. Člověk psychicky labilní toto může snášet hůř. V psychiatrii řešíme zvládání blesti pomocí psychofarmak a psychoterapeutických technik. K tomu je třeba život pacienta lépe poznat a také přesně znát výsledky předchozích vyšetření. Možná by Vaší mamince pomohlo obrátit se na některou z ambulancí či center pro léčbu chronické bolesti, kde by měli být v případě potřeby k dispozici odborníci různých profesí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ze své pozice peer poradce se nemohu k dotazu vyjadřovat z odborného zdravotního hlediska. Pokusím se však reagovat na základě své vlastní zkušenosti s provázaností duševních obtíží a tělesných příznaků. Hodně typicky se psychický stav zrcadlí například v potížích se žaludkem, bolestmi břicha, bolestmi hlavy, svalů apod. Netroufám si jakkoli soudit, zda psychické obtíže mohou vyvolat úporné bolesti ramene. Dovedu si však představit, že naopak dlouhodobé bolesti v těle se silně podepisují na psychické kondici Vaší matky. Pokud lékaři nemohou zjevnou příčinu obtíží najít a matka je na tom psychicky špatně a nespí, přišla by mi návštěva psychiatra jako dobrá možnost. Jít na poradu k psychiatrovi nemusí nutně znamenat to, že člověk dostane diagnózu a bude psychiatricky léčen. Pokud by to však mělo Vaší matce přinést úlevu, zkuste ji k tomu motivovat. Přeji vám oběma jen vše dobré a matce přeji brzkou úlevu od potíží.


Zpět na seznam