Brintellix

Dobrý den,obracím se na vaši poradnu ještě jednou. Trpím cca od února záchvatovitým rudnutím z neznámé příčiny. Také nočním pocením od porodu,vyjma asi 14 dní,kdy to bylo dobré. Psychicky jsem se z toho rudnutí složila,protože nikdo není schopný zjistit příčinu. Dohodla jsem se s psychiatričkou na AD,v případě,že by to bylo psychické. Po porodu jsem se stejně necítila ok. Dostala jsem Brintellix,14 dní jsem brala 5 mg. Nyní 2 dny už plnou dávku 10mg. Začátek užívání je hrozný,bylo mi špatně od žaludku,únava strašná. Nyní po 14 dnech únava stejná,ale přijde mi,že se zhoršilo to noční pocení i to rudnutí,naposledy i s návalem tepla do obličeje,po minutě to bylo dobré. Chci se zeptat,může se toto dít kvůli zvýšení dávky? V příbalovém letáku tyto nežádoucí účinky jsou,ale to zhoršení se mi objevilo až dnes,tedy 2 den od zvýšení. Cítím i lehký třes rukou a slabost nohou. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, navýšení dávky antidepresiva může k nežádoucím účinkům vést. Ve snášenlivosti antidepresiv jsou mezi pacienty velké individuální rozdíly, někdo vedlejší účinky vůbec nemá, jiný je může mít v takové míře, že je třeba zvážit změnu léčby. Mimo jiné je to také tím, že u jednotlivých lidí se může lišit rychlost metabolismu, který léky odbourává a vylučuje z těla. Vedlejší účinky většinou odezní, ale je třeba to konzultovat s lékařem. Záchvatovité rudnutí v obličeji také často souvisí s procesem, kterým člověk reaguje na stres, proto je vhodné také zvážit psychoterapii.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Vaši důvěru, s kterou se obracíte na naši poradnu. Váš původní dotaz jsem bohužel nezodpovídala, ale vynasnažím se odpovědět na Váš aktuální dotaz, který se týká změn z neznámé příčiny, kdy dochází k rudnutí, nočnímu pocení, návaly tepla apod. Pokud správně rozumím, jste po porodu a od té doby se necítíte dobře, kdy se začaly objevovat i tyto příznaky. S Vaší psychiatričkou jste se nejspíš poradila ohledně těchto obtížích a nyní užíváte Brintellix. S tímto lékem nemám zkušenost, nevím jaké má účinky apod., proto něco konkrétního nemůžu říci. Předpokládám, že k navýšení tohoto léku došlo pod dohledem lékařky. Ze své zkušenosti s jinými léky si myslím, že 2 dny od navýšení medikace je relativně krátká doba na to, než si vše sedne a funguje jak má - k zlepšení fyzického či psychického stavu. Ale každý organismus reaguje různě na medikaci. Případná psychická nepohoda se může projevit i na fyzickém zdraví. Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že duševní nepohoda se mi kolikrát odrazila v obtížích fyzického rázu, s kterými jsem se obracela na odborníky, lékaře z různých oblastí (např. na kožního lékaře, gynekoložku, praktickou lékařku apod.). Také jsem chtěla mít jasno o příčinách obtížích. Své pocity nejistoty a obavy jsem sdělovala při psychoterapii své psycholožce nebo při kontrole u psychiatra. Jinak v takovém případě vnitřní nepohody se zkouším vyhýbat stresu a jiným stresorům, spíše vyhledávám klid, dopřávám si odpočinek, spánek, pestrou pravidelnou stravu, relaxuji díky józe apod. To, že příznaky u Vás jsou z neznámé příčiny, opravdu nevím, jak jinak Vám mohu poradit. Odbornou odpověď asi přenechám našemu odborníkovi. I přesto doufám, že jsem Vám alespoň v něčem mohla poradit. Držím palce, ať je brzy lépe. Přeji hodně štěstí a hlavně to zdraví.


Zpět na seznam