Brintellix, Elontril, těhotenství, porod

Dobrý den, mám diagnostikovanou hraniční poruchu osobnosti doprovázenou úzkostmi a depresemi. Podařilo se mi se stabilizovat pomocí kombinace Brintellixu 10mg a Elontrilu 150 mg. Nyní ale přišlo období stresu a stavy se mi zhoršily. Momentálně navyšuji Brintellix a budu doufat, že to zabere a nebudu muset přidávat i Elontril. Již dlouho zvažuji těhotenství, bohužel ale místo původně plánovaného přejití na monoléčbu a snížení dávek (kterého nejsem schopná) teď léky zvyšuji. Byla jsem informovaná, že kombinace těchto dvou léků je v těhotenství přípustná, přičemž hrozí abstineční příznaky dítěte hned po porodu. Moje dotazy jsou: 1) můžete mi potvrdit, že tato kombinace léků je v těhotenství přípustná? 2) nejde mi úplně dohledat, kam se mám obrátit, až budu těhotná. Můžete mi prosím poradit kontakt, kam se obrátit? Kde by mi konkrétně řekli další informace o možnosti kojení, vhodné porodnici atd? Ráda bych především pro svůj vlastní klid byla v kontaktu s porodníkem, který má zkušenosti s porody žen na antidepresivech. 3) existují nějaké informace nebo studie o tom, jak může dítě ovlivnit "absťák" hned po porodu? Mám ze všeho obrovský strach, přesto biologie se nemilosrdně ozývá. Moc děkuji za jakoukoli odpověď nebo nasměrování.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v případě těhotenství, ať již plánovaného či nikoli, je důležitá spolupráce psychiatra a gynekologa. S psychiatrem je třeba diskutovat možnosti farmakoterapie, včetně jejích možných vlivů na pllod. Porodník zase musí být informován o případné medikaci, zvládnout by to měl každý gynekolog. Vaše kléky nepatří mezi ty zcela nepřípustné, nicméně je třeba toto se specialistou diskutovat osobně.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz nechávám na panu doktorovi, protože nemám zkušenost s těmito léky, ani odbornost k jeho zodpovězení. Snad jen že na úzkost a depresi mi nejvíc pomohla delší psychoterapie, ve které jsem se naučila rozpoznat příčiny a postupně se potíží zbavila.


Zpět na seznam