Brintellix, nevolnost

Dobrý den,po čtyřech letech jsem přešla z Escitalopramu , který měl velmi nevalné až chabé účinky (zejména ranní a dopolední pocity naprosté marnosti, nicoty , věcí beze smyslu, různých strachů a emocionální plochosti) na Brintellix. Prvních 10 dní jsem užívala 2,5mg denně a cítila se báječně (v rámci možností). Poté jsem navýšila dávku na 5mg a dále (na pokyn mé lékařky) na 10mg denně. Nejenže vyšší dávka nebyla přínosem pro mou psychiku, ale ještě jsem začala mít silné zažívací problémy, pocity na zvracení, bolest žaludku, atd. Snížila jsem tedy dávku zpět na 5mg, ale potíže s trávicím traktem přetrvávají. Chci Vás požádat o radu, zda je možné tyto fyzické potíže něčím redukovat, a jsou-li s tímto velmi častým vedl.účinkem Brintellixu zkušenosti. Případně navrhnout jiné AD na bázi Brintellixu, bez těchto vedl. účinků. Samozřejmě vše proberu se svou lékařkou, ale ráda bych znala více názorů. Brintellix beru cca 2 měsíce. Děkuji za Vaši reakci.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Brintellix patří mezi poměrně nová antidepresiva, účinkuje na podobných místech jako jiná serotonergní antidepresiva (např. Vámi zmíněný escitalopram), ale má svá další specifika, která jsou jedinečná. Bohužel nevolnost patří k častým nežádoucím účinkům, ale ve většině případů během týdnů odezní. Pokud se to opravdu nedá snést, je možné zkusit jiné antidepresivum (máme jich k dispozici dost), zvlášť pokud je escitalopram jediné, které jste užívala před Brintellixem. Variant mě napadá víc, ale nelze doporučovat medikaci po internetu, to musí Váš lékař. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. S Brintellixem nemám bohužel přímou zkušenost. A je to dotaz spíše na lékaře. Je velice dobře, že se svým psychiatrem komunikujete. Myslím si, že on Vás nejlépe zná. Bohužel zažívací problémy mohou být vedlejším účinkem AD. Pak záleží, zda převyšují přínos léků a je potřeba je změnit. Přeji hezký den.


Zpět na seznam