Brno dotaz

Dobrý den, je mi 26 let a už mnohokrát jsem premýšlela o návštěvě psychologa/psychiatra. Nikdy jsem to ale neudělala. Mám strach..asi. Trápí mě víc věcí. Rodinné vztahy, nízké sebevědomí, náladovost, strach z toho, že něco nezvládnu nebo zkazím, ztráta chuti na sex..bylo i období kdy jsem měla strach z lidí, pocit ze mě všichni pomlouvaji..moje matka sama trpí depresí, bere léky..dnes mi kadeřnice našla ve vlasech dvě lysiny, celkem mě to vyděsilo, uvědomila jsem si, že to může být způsobené motáním vlasů na prst (vždy se přitom pár vlásků vytrhne), což dělám celkem často už několik let. Třeba to s tím nesouvisí, ale mohlo by. Možná by mi pomohlo si s někým popovídat. Děkuju za případné doporučení nějakého odborníka.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, návštěvu psychiatra volí častěji lidé, kteří své potíže vidí jako poruchu a od odborníka očekávají léčbu, která většinou zahrnuje farmakoterapii. Psychologa častěji volí ti, kteří své problémy zasazují do kontextu svého života a potřebují si o nich nejdřív důkladně promluvit. Ve výsledku na první volbě odborníka nemusí tolik záležet, neboť řada psychiatrů má také psychoterapeutickou erudici, navíc dobrý odborník pozná, ve kterém případě je pro pacienta užitečné, aby péči o pacienta převzal kolega, popřípadě aby se na ní podíleli oba dva. Máte-li obavy, můžete jako první krok zvolit konzultaci u psychologa, v tom případě bych doporučoval, aby to byl psycholog klinický (tzn. že má erudici pro samostatné působení ve zdravotnictví) s psychoterapeutickým vzděláním.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Podle mého názoru byste neměla váhat s vyhledáním odborné pomoci, ale naopak vyhledat psychologa, psychiatra či psychoterapeuta co nejdříve. Možná se obáváte, že dopadnete, jako Vaše matka, ale nemusí to zdaleka tak být. Domnívám se, že by Vám rozhodně mohla pomoci psychoterapie, popřípadě mírná medikace. Psychoterapie Vám pomůže Vaše problémy pochopit a zorientovat se v nich. Opravdu nemusíte mít obavy, existují různé terapeutické techniky, jak zvládat své potíže, většinou jsou účinné a úspěšné. Věřím, že se Vám s odbornou pomocí podaří problémy překonat a moc Vám držím palce.


Zpět na seznam