Časté probouzení se

Dobrý den, už jsem sem jednou psala o problémech s usínáním.Na nějakou dobu se vše zlepšilo, došlo mi že za tím převážně stála má úzkost. Teď si ale vůbec nedovedu vysvětlit co se stalo. Před třema dny mne zase popadla nějaká nervozita z usínání, a trvalo asi tři hodiny než jsem se úplně zklidnila a usla. Druhý den jsem to chtěla dospat, byla jsem hodně unavená a hned jsem usla, jenže jsem se asi po půl hodině vzbudila a takto se to stalo asi třikrát. Ve tři už jsem to ze zoufalství vzdala. Myslela jsem že druhý den se to upraví, ale delší noc jsem nezažila usla jsem vždy jen třeba na deset minut a do toho se mi zdál sen. Měla jsem vždy pocit jako bych spala tak pět hodin ale pokaždé to bylo tak nejvíc půl hodiny. Nevím co dělat, vím že to neni v pořádku. Občas jsem měla takové mírné úzkostlivé stavy před usnutím nebo během dne... ale nikdy to nevyvolalo takovou divnou reakci v mé hlavě, že bych se neustále budila. Mám pocit že když už se jednou tohle stalo už to nikdy nebudu mít pod kontrolou, a bude mě to pronásledovat celý život. Už nevím co dělat, mám pocit že se to jen zhoršuje. Dnes jsem třeba šla spát v klidu ale nic se nezlepšilo.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za poruchami spánku často stojí úzkost, nebo strach, že člověk "zase neusne". To se může změnit v bludný kruh marného čekání na usnutí, může to být i podvědomé. Souhlasím s doporučením peer poradkyně ohledně vyhledání odborné pomoci a zmapování, co Vaší nespavostí může být. Většinou se účinná pomoc najde.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Mám pocit, že usínání je odrazem mého duševního zdraví. Jakmile jsem mívala nějaký stres, špatně jsem spala. Později jsem začala trpět depresemi a úzkostmi a od té doby mám potíže se spánkem trvale. Abych usnula a spala do rána, užívám na noc léky. Bez nich bych usnula okolo druhé hodiny a od půl čtvrté byla vzhůru. Zato den bych pak prospala celý. Na jednu stranu je dobře, že díky lékům spím celou noc, na druhou stranu mám děsivé noční můry, ze kterých se vzpamatovávám celé dopoledne. Navíc se budím strašně unavená. Doporučila bych Vám vyhledat pomoc odborníka, který Vám s Vaší nespavostí pomůže. Pokud začnete užívat léky na spaní, je dobré pátrat i po příčinách nespavosti. Přeji Vám v brzké době klidný spánek.


Zpět na seznam