Caste zmeny nalad, vybusnost a agresivita

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem tykajici se souziti s manzelem, se kterym mam 3 deti. Kratce po narozeni prvniho ditete se u manzela objevily stale castejsi vykyvy nalad. Velkou roli hraje stres ci alkohol. Manzel je hypersensitivni. Ma prehnane reakce na vsechno, vcetne spadle vidlicky.Pokud mu polozite nejakou otazku v “nevhodnou dobu” okamzite zacne kricet, je jako smyslu zbaveny, zacne me sproste urazet. Parkrat mi uz dokonce kroutil rukou a drzel pod krkem. Jedna velice prehnane az iracionalne. Pote se urazi, vsechnu vinu svali na me a nemluvi se mnou do doby, kdy ja za nim. Je velice konfliktni co se tyce rodiny. Pred par lety se u neho projevily uzkosti. Trapi ho porad nejake strachy, vcetne toho, ze nemuze letat. Prijde mi, ze ma pocit, ze se mu porad snazi nekdo ublizit a on se snazi “branit.” Starsi 6ti leta dcera z nej zacala mit tiky a ma panickou hruzu z hadek a konfliktu. Zacala se mu dokonce velmi podbizet, jen aby ji nekritizoval a nekricel. V praci a okoli je manzel sarmantni, vesely, skvely bavic a vsemi obdivovany. Nikdo ale nema tuseni, co se z nej stane kdyz doma zaklapnou dvere. Uz jsem od nej nekolikrat chtela odejit, ale kvuli detem jsem zustala. Stale doufam, ze zacne nekam dochazet a ze je mu mozne nejak pomoci. Dokonce nejakou dobu chodil k psychologovi. Pote mi ale priznal, ze ji nikdy nerekl o svych vybusich a agresivnimu jednani. Nasi situaci musim vyresit co nejdrive, nejen kvuli detem, ale i kvuli sobe. Predem dekuji za Vas nazor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, píšete, že Váš manžel je schopen v pracovním prostředí excelovat a doma své negativní emoce ventiluje v rodině, dokonce píšete, že Vám zkroutil ruku a chytil pod krkem, bojíte se s jeho příchodu z práce, dcerka z toho má tiky. Tyto indicie vyvolávají podezření, že zde jde o týrání, bez ohledu na to, co je příčinou. Nejčastěji to bývá povahovými problémy, nicméně nicméně to nelze takhle na dálku diagnostikovat. Píšete, že ve vztahu zůstáváte kvůli dětem, myslíte, že je pro ně tato situace optimální? Pokud myslíte, že se smanželem dá někdy o tomto problému otevřeně mluvit, můžete se spolu obrátit na manželské poradenství či terapii. Také můžete požádat o psychologickou podporu sama. S problematikou agrese v rodině Vám může poradit organizace Bílý kruh bezpečí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím tomu, že máte obavy o psychickou pohodu vašich dětí a že se vám těžko žije s člověkem, který má tak velké výkyvy nálad. Obtíž je v tom, že on sám si zřejmě své potíže neuvědomuje, nebo nepřipouští. A proto ani nemá potřebu vyhledat odbornou pomoc. A blízcí takového člověka často bývají ve velkých pochybách, co dělat. Určitě je dobré o všem otevřeně komunikovat. Manžel by měl vědět, že vám jeho chování vadí. Můžete vyjádřit obavy i jeho zdraví a snažit se jej motivovat pro vyhledání odborné pomoci. Tato cesta je však velmi nejistá - vzhledem k nepochopení ze strany manžela. Na druhou stranu máte i vy sama možnost vyhledat psychologickou podporu a poradit se, co dělat dál. Strategie zůstávat ve vztahu jen kvůli dětem vždy nemusí být ta nejlepší a je dobré to zevrubně probrat s člověkem, který je zkušený v psychoterapeutickém doprovázení. Možná se pak na vztah s manželem začnete dívat ještě trochu jinak a najdete si pro sebe více uvolnění a svobody. Přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam