chování k nemocnému OCD

Dobrý den, můj manžel má OCD, chodí k psychiatrovi, bere antidepresiva. Má neustále z něčeho strach (důvody jsou opravdu nesmyslné, přisuzuje velký význam banalitám), vše kontroluje, prožívá velký stres, když má nést za něco zodpovědnost. Můj dotaz ale směřuje na to, jak s ním mám jednat já. Když spolu jedeme v autě, ještě týden poté se mě ptá, jestli někde neprojel červenou. Ptá se několikrát do hodiny. Pak se začně strachovat, jestli svojí jízdou na červenou nezpůsobil někomu dopravní nehodu a ode mě chce ujištění, že žádnou červenou neprojel, že je všechno v pořádku. Jenomže tohle ujištění mu na dlouho nevydrží a ptá se pořád znovu a znovu. Nevím, jak mám v takových případech správně reagovat a jsem bezradná, protože mám pocit, že veškeré moje reakce jsou nevhodné. Nepomáhá, když ho uklidním, když se snažím celou situaci zlehčit, když se mu snažím vysvětlit, že jedná přehnaně... Četla jsem literaturu týkající se OCD, všude se ale mluví pouze o nemocných, nikoli o tom, jak k nim má přistupovat okolí. Ráda ho uklidním, když mě pořád žádá o ujištění, ale mám pocit, že to tím celé jenom přiživuji a že čím víc ho uklidňuji, tím častěji se ptá a je to takový bludný kruh. Jak s ním mám jednat, když ode mě neustále vyžaduje ujištění? Předem Vám děkuji za Váš čas E.D.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, důležité je, abyste se chovala pokud možno autenticky a našla si v tomto svou vlastní cestu, protože jednoduchý návod na to není. Obsedantní lidé často vyžadují od svých blízkých ujišťování, někdy i spolupodílení se na svých rituálech. Někteří, přestože na to kriticky nahlížejí, se nakonec podvolí, aby byl doma klid, nebo jsou přesvědčení, že to dělají pro pacientovo dobro. Pokud je tento přístup bezbřehý a nemá hranice, může obsedantní poruchu ještě více upevňovat. Obsedantní člověk je schopen vyvinout na své okolí obrovský nátlak a pokud se mu blízcí zcela podvolí, podporují tím v nemocném vyhýbavé mechanismy, které k obsesím patří a zároveň sami trpí. Někdy prospěje střední cesta, na které se mohou obě strany dohodnout. Každopádně při léčbě OCD je psychoterapie velmi důležitou složkou léčby.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost z OCD, ale mám ji ve svém okolí, tak jsem se o ní hodně zajímala. Myslím, že léky jsou velmi důležité, ale samy o sobě nestačí. Existují psychoterapeutické postupy, jak postupně projevy této nemoci zmírnit až odstranit. Bez vedení odborníka to, myslím, nejde. Na vašem místě bych hledala pro manžela psychoterapii, dobrých výsledků dosahuje např. KBT. O tom, jak OCD léčit, píše hezky a srozumitelně např. Dr. Praško a dává i rady blízkým, jak k nemocnému přistupovat. Jednu jeho knihu najdete i na internetu. Držím palce, ať najdete účinnou pomoc.


Zpět na seznam