chronická únava

Dobrý den, před 8 lety jsem se po velkých úzkostech zhroutila. Úplně. Byla jsem tehdy úplně zesláblá, psychicky a fyzicky. Od té doby jsem stále unavená, spíš vyčerpaná. Nemyslím tím takovou tu únavu, kerou si člověk představí při depresi. Jedná se o celkové vyčerpání organismu. Kdysi jsem byla aktivní turistka, v pohodě jsem ušla 30km. Nyní ujdu max.1 kilometr. Pokud nerespektuju počínající únavu a dál se snžím o nějaký výkon nebo práci, přichází velké vyčerpání, ÚZKOSTI, strach, pocit ohrožení,smutek. Někdy pláč protože je mi opravdu hrozně psychicky zle. Někdy trvá i den nebo dva než se zotavím. Celkově mám málo sil, stále jakobych byla po nějaké těžší nemoci - a to po osm let. Mám diagnozu depresivně úzkostná porucha a vyšší labilita. Můj dotaz je: prosím je takto velké vyčerpání NORMÁLNÍ pro depresi? Připomínám, nejde o apatii ale velikou fyzickou (i psychickou) únavou, vyčerpání. Dále jsem hodně citlivá na hluk, hůř zvládám stresové situace, hodinu pracuju a jsem hned unavená. A celkově mám citlivé nervy - je to něco jako když máte obnažené krčky zubů. Taková ta velká citlivost. Prosím můžete mi říct Váš názor, zda se jedná čistě o příznaky deprese nebo to může být i něco jiného (únav.syndrom....atd. Děkuju, Táňa Janušová
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chronický únavový syndrom nemá jasnou příčinu,jeho ethiologie bývá spojována s poruchami imunitními, infekčními a taktéž psychiatrickými či psychologickými, tam se nejvíc přibližuje diagnóze neurastenie. Může ale být i spojen se stresem a depresí, takže pro mě není možné takhle po internetu rozhodnout, co je u Vás základem těchto vleklých potíží. Některá doporučení dává peer poradkyně, vhodná by byla též konzultace s psychologem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z pozice peer konzultanta nemohu posuzovat, zda se u vás jedná o tu či onu diagnózu. Ale rozumím tomu, že trpět mnoho let ochromující únavou je nesmírně náročné. Sama mám zkušenost s tím, jak úzkostné a depresivní stavy člověka dokáží vyčerpat. Byly dny, kdy jsem se doslova sotva držela na nohou. S ústupem akutních psychických potíží se ale vždy můj stav postupně lepšil a síly se navracely. Neumím si představit, že by moje vyčerpání mohlo trvat takto dlouho. Na vašem místě bych se asi poradila se svým ambulantním psychiatrem a případně bych se nechala poslat na jiná důkladná vyšetření zdravotního stavu. Na dálku je opravdu nesnadné váš stav jakkoli posuzovat. Přeji vám hodně sil a pokud možno brzkou úlevu od vašich vleklých potíží.


Zpět na seznam