Cítim sa previnilo

Dobrý deň. Pred rokom a pol som mal hrozné úzkosti, niekedy až panické ataky. Nemohol som kvôli tomu spať, bol som zničený. Bál som sa ale išiel som k psychiatrovi. Užíval som sertralin. Dostal som sa z toho, stále chodím aj na psychoterapiu. Lieky som postupne vysadil, bol som na to hrdý. Nedávno sa u mňa objavili problémy so zaspávaním, hromadila sa mi úzkosť. Veľmi som sa bál toho, že by sa to mohlo vrátiť. Tak som išiel k psychiatrovi znovu. Dohodli sme sa na liečbe,budem užívať sertralin ale cítim sa hrozne previnilo.Akoby to bolo moje osobné zlyhanie, že som tam vôbec išiel. Poznám lieky, viem že mi zo začiatku môžu úzkosť zhoršiť ale už som to raz prekonal dúfam, že to tak bude aj teraz. Je to pre mňa veľmi ťažké - som študent medicíny štvrták. Cítim sa menejcenne lebo mám nejaké problémy. Keď mám úzkosť tak mi napadne, že budem hrozný lekár, alebo že ním nebudem vôbec. Medicínu milujem, prospech mám výborný, baví ma to, pristupujem k tomu zodpovedne. Už som brigádoval v nemocnici, kde ma kolegovia aj pacienti chválili. Obávam sa o svoju budúcnosť, na jednej strane viem, že som v tom dobrý a že prejde aj toto. Na druhej strane sa cítim previnilo, kvôli tomu, že sa mi úzkosť vrátila alebo vôbec kvôli tomu, že som ju začal riešiť. Teraz to prežívam lepšie,lieky tolerujem dobre, nežiadúce účinky vymiznú a potom nemám problémy. Pán doktor-nebude to mať dopad na moju budúcu kariéru? Táto stigma ma veľmi trápi. Psychiater mi hovoril že tým trpí viacero lekárov.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jedním z předsudků, který je součástí vzniku stigmatu je, že se člověku připisuje vina za jeho potíže. Toto přejímají často i nositelé potíží, pak hovoříme o autostigmatizaci. V našem prostředí je to velmi časté a pochopitelné, zároveň je jasné, že smysl to nemá. Je to výzva, se kterou je možné bojovat a kde může splnit velkou úlohu psychoterapie. Pokud se s tímto vypořádáte, pak to na kariéru a budoucnost nemusí mít žádný vliv, nebo naopak mít vliv pozitivní. Napadají mě konkrétní lidé, které jsem v praxi poznal, např. úspěšný právník, herec, majitel velké firmy...
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím vaší obavě z toho, že se vám psychické obtíže vrací a že by vaše výkyvy mohly mít nějaký negativní dopad na vaši budoucí kariéru lékaře. Předně však chci říct, že z mé osobní i pracovní zkušenosti vím, že úzkostné obtíže se průběžně objevují většině lidí, kteří se s nimi začali léčit a nejedná se tedy o nic neobvyklého. Je skvělé, že kromě užívání léků chodíte i na terapii. Ta vám jistě pomůže své úzkosti lépe zvládat, aby měly menší dopad na váš studijní a pracovní výkon. Vše však chce čas, je to "běh na dlouhou trať". Vyčítat si, že jste znovu vyhledal odbornou pomoc, není vůbec na místě. Vždyť jste se zachoval naopak správně a zodpovědně. Chybou by bylo potíže přehlížet a riskovat, že vás ještě více ochromí. Věřím, že se vám po nasazení léků opět uleví. A v budoucí kariéře lékaře může být vaše vlastní zkušenost s úzkostí spíše předností - jistě budete jako lékař velmi empatický a bude rozumět obavám vašich pacientů. Držím vám palce a přeji úspěšné dokončení studia.


Zpět na seznam