Co by to mohlo být ?

Dobrý den, je mi 15 let a 2 roky se léčím s depresí. Minulý rok jsem dostala stav při kterém jsem slyšela hlasy, který mě naváděli ať se zabiji. Z toho stavu si nic nepamatuji. Poslali mě na dětskou psychiatrii v Motole. Zde jsem byla 2 měsíce. Stav jsem tam chytila 2x. Když jsem byla doma všechno bylo v pořádku,ale poslední dobou se to zase zhoršuje. Nejdříve se vracely hlasy a občas zvuky párkrát jsem zaznamenala dotykové halucinace (někdo mě tahá za ruku,.) dále dostávám dost nepříjemné myšlenky (např. jdu po chodníku a naproti mě jde dítě a mě napadne že bych ho mohla strčit do silnice) nebo mám myšlenky typu jestli jsem já opravdu já,.občas jsem i agresivní (mlátím do zdí/věcí, házím s věcmi,.kolikrát jsem i něco rozbila, jsem agresivní i vůči ostatním),.dost často dostávám stavy kdy se necítím jako já, jsem jiná, líbí se mi když mi někdo ubližujel,.naštvu se kvůli hrozné maličkosti, jednou jsem začala řvát po mámě a hystericky jsem brečela kvůli tomu že mi dala do toastu šunku,.moc neovládám své emoce,.tvrdím o věcech který se nikdy nestali že se stali,.mám divné pocity z věcí, jako kdyby se mnou chtěli komunikovat(např. kouknu se na nějaké jídlo a mám z něho pocit jako by mi říkalo sněs mě) kolikrát dělám věci, které bych nikdy neudělala,.Své psychiatričce jsem o tomhle neřekla, ví pouze o hlasech, bojím se, rčitě tohle nebude pouhá deprese, proto bych se chtěla zeptat jestli nevíte co by to mohlo být. Předem děkuji za odpověď a také se omlouvám za gramatické chyby.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, přemýšlím, co Ti brání říci své lékařce všechno. Po internetu se sice diagnostikovat nedá, ale některé rTvé prožitky připomínají psychózu (hlasy, obavy, které nedokážeš vysvětlit, emoce, kterým nerozumíš), na druhou stranu si to dobře uvědomuješ a umíš to popsat, což je typické pro jiné poruchy (deprese, některé neurózy). Rozhodně by bylo dobré o tom lékařce říci, napovědět pak může i psychologické vyšetření. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Obtíže, které popisujete, mi ze všeho nejvíc připomínají psychózu když je v aktivní fázi, něco nejspíš ze schizofrenního okruhu. Věřím, že je to těžké, píšete jasně a srozumitelně a otevřeně. To je dobrý předpoklad k tomu, abyste se mohla z toho stavu dostat, abyste se mohla léčit. Já vím, že takové stavy dokáží člověka hodně zmást a že chvílemi někdo někdy ani přesně neví, co a jak je, ztrácí tak půdu pod nohama a přestává se orientovat, lékaři to nazývají " porušený kontakt s realitou". Můžete mít sto a jeden důvodů, proč jste to, co jste napsala nám, lékařce zatím neřekla. Já bych jí to, pokud to jen trochu jde, sdělila. Mohla by vám upravit ty léky, třeba by to zabralo. Do 18-ti let podle mě nemáte tolik možností k léčbě, k výběru. Některé sociální služby pro duševně nemocné pečují o osoby starší 16-ti let, alespoň trochu, v rámci možností, v jedné z nich působím. Jsem proto ráda, že se ptáte a doufám, že časem najdete správnou cestu a bude se vám v životě lépe dařit.


Zpět na seznam