Čo ďalej so sestrou?

Pán doktor, dobrý deň. Mám dotaz ohľadom medikácie mojej sestry, ktorá to po 20 rokoch dopracovala k tejto liečbe-Seroquel XR 1000mg, Haloperidol kapky 5-0-8kv, Reagila 6mg, Alventa 300mg, Rivotril kvapky p.potreby (ten vozíme od Vás z ČR a neužíva ho často). Sestra bola vždy uzavretá a nevyhľadávala spoločnosť, teraz však nedokáže sama vydržať, odchádza z domu a nevie vysvetliť prečo, len povie, že nevie vydržať sama. Chcela by svoj život zakončiť tým, že si ľahne pod nejaký veľký strom a tam "splynie s prírodou". Trpí schizofréniou. Niekedy je v pohode a chcela by pracovať, ale teraz už dlhšiu dobu sa nevie z ničoho tešiť. Keď sa zníži Seroquel, objavia sa bludy a iné problémy, tade cesta asi nevedie. Reagila ju neaktivizuje, hoci by asi mala. Nevieme, ako jej pomôcť, aby sa konečne mala lepšie. ďakujem i v mene mojej sestry.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše sestra užívá medikaci, která je poměrně standardní, Reagila je dokonce nejnovější dostupné antipsychotikum. Samotná medikace ale v léčbě a zvládání symptomů schizofrenie nemusí stačit, ke zghoršení přispívá i izolace, do které se člověk díky nemoci dostane. Nevím, jak jsou u vás dostupné další služby, jako je psychosociální rehabilitace a psychoterapie, nicméně jsou-li, obrátil bych se na ně. Pomoci se zoriantovat v tomto problému by Vám měl také psychiatr vaší sestry.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a s medikací Vaší sestry nemám vlastní zkušenost (mimo občasného užívání rivotrilu). Bohužel nevím, jak bych Vám poradila, k lékům, které sestra užívá, se necítím kompetentní vyjadřovat. Napadá mě pouze, zda by jí nepomohla psychoterapie a také možná docházení do sociálních služeb, které poskytují rehabilitační a aktivizační programy. Moc držím palce a věřím, že pro svoji sestru najdete podporu, která jí umožní žít kvalitnější život. Přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam