Co dělat?

Dobrý večer, mám vše o čem jsem snila, milujícího manžela, děti, psy i hezké bydlení a přesto nejsem šťastná. Už delší dobu jsem smutná, podrážděná, věčně unavená, bez chuti k jídlu. Občas pomýšlím na konec, problém je v tom, že se neuvěřitelně bojím smrti..toho, že po smrti nic není..neuvěřitelná prázdnota..do toho mi nedávno umřel děda, v den mých narozenin..první smrt v blízké rodině. Pořád na něho myslím, že už ho nikdy neuvidím. Nevím co mám dělat, chci být šťastná a užívat si našich malých dětí, psů a celého života. Manžel mi plní každý můj sen a já jsem přesto stále smutná. Jsem špatná manželka i máma. Zaslouží si někoho lepšího..
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že naše peer poradkyně odpověděla vyčerpávajícím způsobem. Vaše potíže upomínají na depresi, možná též v kombinaci s úzkostí. Ztráta blízkého člověka mohla sehrát roli spouštěče. K základním příznakům patří neschopnost se radovat, smutná, nebo podrážděná nálada, zhoršená schopnost se rozhodovat a koncentrovat, sebepodceňování, někdy i myšlenky na smrt. Tady má odborná pomoc jistě smysl, protože většinou zde léčba dobře zabírá.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zdá se mi, že stavy, které popisujete, jsou typycky depresivní stavy. Píšete sice, že máte v životě vše, co byste si mohla přát. A že tedy nemáte objektivní důvod cítit se smutná a nešťastná. Deprese je však onemocnění, které nemusí mít vždy objektivní vnější důvody. Já sama se s depresí léčím. Užívám léky a docházím na individuální psychoterapii. A z vlastní zkušenosti vím, že nálada a pocit životního smyslu může hodně kolísat. K depresím může mít člověk i vrozené sklony. Toto onemocnění souvisí takzvaně s "chemií v mozku". Pokud je Vám takto těžko, že dokonce pomýšlíte na konec, na Vašem místě bych určitě vyhledala odbornou pomoc. Já sama jsem se návštěvě psychiatra dlouho vyhýbala. Ale zpětně si říkám, že jsem si mohla ušetřit roky trápení. Léky mi výrazně pomohly, stejně jako mi pomáhá terapie. Nezůstávejte se svými problémy sama. Věřím, že brzy najdete pomoc a uleví se Vám. Držím palce!


Zpět na seznam