Co mi je?

Dobrý den, chci se zeptat na moji maminku. Je to asi už dva roky co jí zjistili boreliózu, jenže ji neléčila a zůstali ji následky, bolesti kloubů, nespavost. Od té doby jí začali další problémy jako je úzkost a panická porucha. Co je ta corona, tak je pořad jen zavřená doma a nechce nikam chodit, bojí se jít ven, bojí se když má přijít návštěva. Bere prášky sertralin. A zdá se mi ze je to čím dál horší. Začala chodit k psychiatrovi, ale s ním řeší jen invalidní důchod, protože nemůže pracovat, jelikož dostává ty ataky. Poradíte mi prosím, co mužů udělat proto, abych jí pomohla? Děkuju
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v podstatě Vám odpověděla peer poradkyně. Důležité je projevit účast a pomoci blízkému člověku, aby sám přišel na to, co potřebuje a udržet s ním dobrý kontakt. Povzbuzování a přesvědčování nemusí fungovat. U úzkostných poruch se uplatňuje také psychoterapie, také můžete maminku k psychiatrovi doprovodit a informovat se u něj, samozřejmě s jejím souhlasem.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete zdravotní potíže Vaší maminky a dotaz se týká toho, jak jí pomoci. V horších obdobích mých depresí jsem na tom byla podobně jako Vaše maminka. Moji blízcí se mě snažili vytáhnout ven na procházku, ale mě to dělalo velmi zle. Bývají to období, kdy potřebuji samotu a klid. Zeptejte se maminky, co by si přála. Půjde s Vámi na procházku? Nebo si bude chtít popovídat po telefonu? S Vámi nebo s odborníkem? Přikládám užitečné odkazy, kde by mohla Vaše maminka najít další pomoc: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Pokud se stav Vaší maminky zhoršuje, bylo by dobré, aby si o tom popovídala se svým psychiatrem, který může případně upravit medikaci. Neztrácejte naději a opakujte mamince, že se to zlepší. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam