Dcera, 16 let

Dobrý den, potřebovali bychom poradit s dcerou (16), s manželem nevíme, co se s ní poslední rok a půl děje. Řekli bychom, že to začalo před tanečním vystoupením, do které údajně chtěla shodit "par kil," ovšem i po nem se snažila zhubnout. Do toho skoro přestala komunikovat, s námi i s kamarady, v noci nespí a parkrat jsme si všimli, ze má řezné rány na nohou/ rukou. Přiznala, ze si ubližovala, ale ujistila nás, ze přestala, bohužel před týdnem to udelala znovu a máme pocit, ze se její stav zhoršuje, i když nám to popírá. Na sociálních sítích sleduje stránky o anorexii, depresi a sebepoškozování, to je další důvod, proč máme strach. Mysleli jsme, ze se jedná o chvilkové období v dospívání, jen už to zachází daleko a my nevíme, jak dceři můžeme pomoci, protože ona sama ve svém jednání problém nevidí a jakoukoliv pomoc odmítá. Děkujeme a budeme rádi za jakoukoliv odezvu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přemýšlím, co k Vašemu problému ještě napsat, když je odpověď peer poradkyně tak vyčerpávající. Lidé, kteří trpí problematikou z okruhu poruch příjmu potravy či sebepoškozováním mají téměř vždy problém se sebepojetím, od kterého se pak odvíjí vztah k sobě samotnému a též k druhým. Problémy se často objevují právě v období dospívání, jako je tomu u Vaší dcery. Z psychologického hlediska jde o vývojovou etapu, která klade na psychiku mladého člověka velké nároky v oblasti dotváření identity, osamostatňování se, vztahů apod. Zda jde o přechodné období nebo nastartování vleklejších potíží nemusí být hned jasné a odborná pomoc může rozhodně pomoci toto období překlenout. Nemusí být efektivní vyvíjet tlak z pozice přísné autority, ale spíš projevit starost, kterou jistě máte jako rodiče, podpořit a pomoci najít odbornou péči. Vaše dcera je zatím nezletilá, vy jste jejími zákonnými zástupci, takže svůj vliv zatím máte. Je možné se poradit s obvodní lékařkou, u které je dcera registrovaná, nebo rovnou např. s dětským psychologem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je mi moc líto, že máte o dceru obavy a myslím si, že jsou opravdu na místě. Ve svém dotazu jste popsala hned několik varovných signálů, které ukazují na to, že s dcerou se něco děje a potřebuje pomoc. To, že na sociálních sítích sleduje zmíněné skupiny ukazuje na to, že si je svých potíží alespoň do nějaké míry vědoma. V diskuzích tam jistě může číst o tom, že přehnané hubnutí a sebepoškozování je patologický jev, s nímž si většinou lidé bez odborné pomoci nedokážou sami poradit. Já sama mám také dílčí zkušenosti s poruchami příjmu potravy a vím, že mají souvislost se vztahem člověka k sobě samému, jak se dokáže mít rád takový, jaký je. Myslím si, že hluboko uvnitř vaši dceru něco trápí, ale nejbližší lidé (rodiče) většinou nejsou ani přes nejlepší vůli schopni v tomto pomoct, protože dcera potřebuje nějaký bezpečný neutrální prostor, kde by své potíže a obavy mohla otevřeně sdílet. Pokud by se vám podařilo motivovat ji k návštěvě psychologa zaměřeného na dospívající, byl by to první velký krok. S hledáním pomoci se dá začít i u dětského lékaře, pokud má dcera dobrého. Hlavní je, aby od vás necítila kritiku nebo odsuzování, spíše se ji pokuste podpořit a vyjádřit jí lásku a oporu. Přeji vám všem hodně štěstí a držím vám palce.


Zpět na seznam