Dcera 17,5 roku - podezření na schyzofrenii?

Dobrý den. Začala jsem s dcerou chodit k psychologovi. Podceňuje se, špatně navazuje kontaky s okolím (od malička)a špatně spí (poslední asi 4 roky). Usne dobře, ale kolem 2 hod. se vzbudí a usne znovu až kolem 5 hod. Bývá unavená a nevyspaná. Trpí na bolesti hlavy prý od stresu dle Dr. Poslední dobou byla i dost smutná. Je velmi cílevědomá a velice špatně snáší neuspěchy. Studuje přírodovědné lyceum, známky má pěkné (dvě trojky jinak 1 a 2). Nejsou s ní žádné problémy. Když psycholožka zjistila, že babička ze strany otce trpí schyzofrenií, poslala nás na psychiatrii. Tam jí bylo diagnostikováno ADHD(no, moc tomu nevěřím, mnoho příznaků nemá) Paní Dr. přemýšlela, jestli ji vůbec psát nějaké léky. Pak jsme se dohodly, že zkusí Fevarin na uvolnění(od listopadu užívá - nyní 50 mg 1x denně) Velmi se jí zlepšila nálada, je v pohodě jen stále špatně spí! Dnes jsme byly na kontrole. Paní Dr. jí napsala Medorisper v dávce 0,25 mg 1x na večer. po přečtení příbalového letáku, jsem na nervy. Vůbec nevím, jestli jí to mám dávat. Co byste doporučil Vy?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, paní doktorka by Vám měla jasně vysvětlit, proč léčbu danou látkou zvolila. Chápu, že četba příbalového letáku může vyděsit. Rád bych Vás uklidnil v tom, že antipsychotika, jako je risperidon (látka obsažená v přípravku Medorisper) se v malých dávkách (dávka Vaší dcery je opravdu minimální) užívají u mnoha poruch, které se schizofrenií, kde je dávkování mnohem vyšší, nemají nic společného. To platí nejen pro poruchy chování vyplývající z ADHD, ale také třeba k posílení účinku antidepresiv, k podpoře spánku apod. Důkladnější vysvětlení nechám na paní doktorce, ale bát se myslím nemusíte. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na Vaše otázky týkající se medikace nemohu odpovědět, mohu ale říci, co pomáhá mě. Existuje mnoho způsobů jak bojovat proti psychickým obtížím a léky jsou jen jedním z nich. Mně v nejtěžších dobách pomohla především terapie, možnost o svých obtížích hovořit, jak s psychologem nebo psychiatrem, tak podobně i s rodiči. Nespavost jsem se snažila řešit různými způsoby, od braní psychofarmak před spaním, po snahu unavit se buď sportem anebo čtením, když jsem nemohla spát. Poruchy spánku jsou hodně komplikované a ne u každého zabere to stejné. Lépe spát jsem začala, až když většina mých obtíží a starostí ustoupila. Nejdůležitější je podpora a respekt blízkých, kdy můžete společně hledat cesty k řešení věcí, které vás trápí.


Zpět na seznam