Depersonalizace, derealizace

Dobrý den,už tři roky trpím PP (nejspíš z mého braní drog se kterými jsem samozdřejmě skončila a už nikdy více)a k tomu mám derealizaci a depersonalizaci.Beru na to antidepresiva sertralin.se stavama neskutečna a vším co k tomu ještě patří už se stim peru tak dlouho že nevim kudy kam.moje psychiatrička říkala že by to AD mohli trochu utlumit ale za celé ty roky se nic nestalo a naposledy co jsem sní o tom mluvila mi řekla že to můžu mít z těch drog. mám to furt v jednim kuse neustupujde to možná občas je cítit teda spíš vidět že se vracím zpátky na zem ale jinak nic.A tak bych chtěla poprosit o vysvětlení či radu ještě od někoho jiného :) může to být zdrog i když už je tři roky neberu ? Nebo to mám stále kvůli té panice? Vím že AD mě toho nezbavěj a lék na to není ale dá se s tím i tak něco udělat aspoň málo? Krom zdravého jídla, životního stylu?? Děkuji mockrát předem za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, prožitky neskutečna a izolace od dění v okolním světě zvané derealizace a deprezonalizace jsou velmi nepříjemné, někdy až trýznivé. Jejich přesná příčina známa není, nicméně někdy se vyskytují spolu s dalšími potížemi, např. s úzkostnými poruchami, kam patří i panická porucha a stávají se jejich součástí. Drogy se mohou podílet na spuštění psychických poruch, ale říci o nich, že jsou jedinou příčinou je zavádějící, protože přesné příčiny většiny psychických poruch neznáme. Krom toho jak derealizace, tak panické stavy se vyskytují také u lidí, kteří s drogami nikdy neexperimentovali. Zkuste se zeptat na možnost systematické psychoterapie, kterou nejčastěji poskytují ambulantní psychologové a která je u úzkostných poruch a dlouhodobé zlepšení často stejně důležitou složkou jako léky.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Díky za dotaz. Zdá se, že už se cítíte unaveně, přála byste si úlevu a nepřichází. Bohužel nevím, co přesně myslíte zkratkou PP. Domnívám se, že by se mohlo jednat o psychickou poruchu, nebo panickou poruchu, ale nevím pro co se rozhodnout. Antidepresiv je na trhu opravdu hodně a já nedokáži posoudit, zda máte ta, která vám mohou pomoci nejvíce, nicméně to, že vám jedny nepomohly neznamená, že nemohou pomoci žádná. Abstinovat od čehokoli je těžké a já si myslím, že je to boj na dlouhou trať. I to zotavení trvá dlouho. Budu moc ráda, pokud to nevzdáte.


Zpět na seznam