deprese?

Dobrý den,trpím stavy,kdy jakoby nemohu dodýchnout,motá se mi hlava,někdy mám období,kdy např.14dní spím jako kdybych nespala,neustále vzhůru,nelkidná,pocit infarktu,špatné myšlenky,vnitřní neklid...někdy zase mám období,že bych stále spala a takto se to střídá,málokterý den je mi dobře a když mi dobře je ,je to neskutečná úleva.Hned mě vše rozhodí,jsem vznětlivá a někdy mě i napadají škaredé myšlenky,když např.držím nůž-co dybych někoho bodla,nebo když držím malé dítě-co kdybych ho upustila,když jsou moje děti mimo domov,stále mám zaměstnaný mozek tím,co kdyby se jim něco stalo,nebo je něco srazilo na kole když jedou zae školy atd.Řekla bych nadměrná přecitlivělost. Asi před 6ti lety s toto začalo projevovat,měla jsem silné deprese,byla jsem i u psychiatra,užívala jsem mirthrazaphin,ale nic platné a šííleně jsem přibrala,pak jsem měla xanax,který byl lepší...nyní se deprese zlepšily,ale není to stále dobré.Měla jsem hodně stresu v rodině s rodiči,je možné,že oni jsou třeba spouštěči těchto depresí?Nebo je to třeba dědičné?Mohou to mít i moje děti?Další problém je v tom,že partner b chtěl mimino a já nevím,zda se do toho pouštět nebo nioliv,zda to zvládne ta má nemoc,nebo ne.A ani nevím,co to za nemoc vlastně mám? Děkuji za Váš čas. S pozdravem, Krejčířová
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mnoho příznaků, které u sebe popisujete, upomíná na úzkost, která se může vyskytovat i společně s depresí. Zdá se, že se u Vás kombinují jak akutní známky úzkosti (pocit na infarkt, náhlá úzkost), tak ty chronické (myšlení jde cestou obav a katastrofických scénářů), jsou zde také přítomny náznaky nutkavých obav, které nazýváte "škaredé myšlenky". Zdá se, že Vám tyto stavy značně znepříjemňují život, proto by stálo za to s léčbou opět začít. Léky proti úzkosti jako Xanax - anxiolytika by se měly používat pokud možno jen přechodnou dobu, protože na ně může vzniknout návyk. Mirtazapin patří mezi antidepresiva, která se používají i při léčbě úzkostí, je možné je brát dlouhodobě a jsou i taková, po kterých se nepřibírá. Psychické poruchy určitý genetický základ mají, ale stres a hlavně schopnost ho zvládat mají velmi podstatný vliv. Při léčbě úzkostných a depresivních poruch má také velmi podstatnou roli psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, psychofarmak je celá řada, můžete vyzkoušet taková, která Vám budou nejlépe vyhovovat. Je dobré mluvit s lékařem o tom, která léčba Vám vyhovuje a která ne. Jen pro Vaši informaci, Mirtazapin patří do skupiny léků proti depresi, Xanax patří mezi léky proti úzkosti. Z vlastní zkušenosti s depresí (i s jinými psychickými problémy)ale vím, že léky samy o sobě nestačí a součástí úspěšné léčby je také psychoterapie, která Vám umožní problémy pojmenovat a může Vám pomoci v hledání cesty k uzdravení, usnadnit Vám orientaci v životě. Moje kolegyně říká, že psychoterapie byla pro ni cestou se se vším zpětně vyrovnat. Uvědomila si, že nechce, aby negativní zážitky z minulosti ovlivňovaly její přítomnost, ale nějakou dobu trvalo, než se jí podařilo dosáhnout klidu. Píšete, že jste zažívala stres v rodině, i to může být samozřejmě příčinou vašeho neklidu, neurovnané vztahy k tomu mohou také přispívat. Říkáte, že někdy je Vám moc dobře, možná k tomu přispívá něco, co děláte. Možná byste mohla přijít na to, co Vám dělá dobře a snažit se těch kladných věcí využít k tomu, aby byly takové okamžiky častější. Myslím, že deprese může být dědičná tím, že k ní člověk má jisté dispozice a větší šanci podobným způsobem reagovat, pokud se nemoc objevila v rodině. Podle mého názoru to ovšem neznamená, že samotná dědičnost by znamenala menší šanci na uzdravení. Jestli chcete znát můj názor na plánování dalšího potomka, počkala bych na to, až si budete takovýmto rozhodnutím jistá, a budete se sama cítit dobře a stabilně.


Zpět na seznam