Deprese

Dobrý den, úplně nevím, jak začít. Dřív jsem se léčila u psychologa se sebepoškozováním, což nemělo valný účinek. Nechala jsem toho po cca. 5 letech, když jsem začala víc užívat marihuanu. Nejdřív mi bylo vážně skvěle, hlavně po psychický stránce, už jsem nebyla tolik smutná a podrážděná. Postupem času jsem se ale odcizovala přátelům- hlavně těm, co nehulí. Přestala jsem mluvit s mámou, ale to bylo kvůli našim sporům, jen mi bylo jedno, že se nevídáme. Dneska mám 2 kamarády, vyhulim 10g týdně, nic mě nebaví a jsem tak znechucená z vlastní existence, že mi z toho bývá fyzicky špatně. Přijdu si totiž tak nějak bezcitná, taková smutná nádoba plná sebelítosti, neschopná cítit cokoliv k lidem v mym okolí. A nemůžu to nikomu říct, už mě nebaví neustále někoho zklamávat. Nevím co mám dělat, abych byla zase "normální"
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, marihuana sice může přinášet pocit uvolnění a tišit bolest fyzickou i psychickou. Při vysokém dávkování a dlouhodobém užívání však narušuje kátkodobou a ultrakrátkodobou paměť, což se navenek může projevit poruchami vůle, motivace, apatií, celkovým otupením a někdy i prohloubením depresivních stavů. Vaše konzumace je vysoká, vychází to téměř na 1,5 gramu denně, z čehož lze vyvodit, že jste pod vlivem kanabinoidů v podstatě pořád a možná se zde dá již mluvit o závislosti. Ta se mohla vyvinout z Vašich sebeléčebných snah, ve výsledku ale celkový stav zhoršuje. Má-li mít léčba smysl, je třeba léčbu marihuanou ukončit a nahradit jí léčbou standardní - psychiatrickoubabpsychoterapeutickou. Je to běh na delší trať, ale na rozdíl od stávajícího stavu může mít výsledky.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den.Také mám zkušenost s tím, že jsem své obtíže chtěla léčit marihuanou a jak říkáte, i mně to ze začátku pomáhalo a cítila jsem se lépe, ovšem ty negativní důsledky užívání této drogy začaly velmi brzo převyšovat pozitiva, pocit uvolnění, chuť k jídlu a lepší náladu. Existuje mnoho jiných způsobů, pomocí kterých se člověk může cítit lépe jako je sport, dobré jídlo, nebo zkrátka cokoliv co máte ráda. Kouření marihuany způsobuje ztrátu ambicí, psychickou závislost a nakonec deprese nebo psychózy spouští. Lidé, kteří se snaží pomoci těm, kteří berou drogy, vědí, že aby mohla droga být odebrána, je třeba najít něco za ní. Jde o to rozhodnout se a najít si nový cíl nebo vizi toho, co byste chtěla a hledat vhodné způsoby jak toho dosáhnout. Mně v tom pomohla terapie. Možná bych se nebála ani léků od psychiatra a návštěvy psychiatra vůbec. Když budete brát léky, nebudete si moci sama určovat kolik a kdy si co dáte, léčbu vám naordinuje lékař, není v tom svoboda, ale pomáhá to zpravidla více a neničí to člověka.


Zpět na seznam