Deprese ?

Dobrý den, v lednu 2019 měl otec(48) autonehodu, po těžkém boji na konci března zraněním podlehl. Od dubna tohoto roku jsem navíc nastoupil do práce po důchodci a a zodpovědnosti je více než dost. Jsem neustále ve stresu a uvnitř mě se mi furt honí, že se něco stane,že mám furt z něčeho strach. Uchýlil sem se k alkoholu, ale ten mi nedělá dobře proto se mu snažím vyhýbat. Proto sem znovu začal kouřit marihuanu aby se mi trochu ulevilo, ale přijde mi že jsem po ní ještě víc unavený, přestal sem chodit do fitka, a hlavně po ní mám strašnou chuť k jídlu a to se začíná podepisovat na mojí postavě, s kterou není spokojena moje přítelkyně s kterou nežiji společně, ale jsme spolu už 5 let a nevím jestli ji mám rád nebo jestli jsem si na ni tak zvyknul, že se od ni nechci odtrhnout. Přijdu si strašně bezradný. Nejradši by sem byl sám bez přítelkyně, ale nadruhou stranu se mi po ní začne zase brzo stýskat a nevím co mám dělat. Je to dobrá holka, ale asi potřebuju změnu aby sem začal zase fungovat. Poraďte Honza 23let.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k reakci na těžkou ztrátu, což úmrtí otce jistě je, vyvstanou před člověkem i další životní problémy, které se vlivem stresu zdají těžko řešitelné. Tento stav může připomínat depresi a dokonce se do klasické deprese i rozvinout, má však reeálný podklad, který je třeba řešit. Marihuana v takových případech východiskem není. Lépe je obrátit se, třeba jen na přechodnou dobu, na odbornou pomoc, třeba pomocí klinického psychologa či psychoterapeuta.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ztratit náhle otce jistě není snadné a docela chápu to, že jste sáhl po alkoholu, atd. Ve stresu z práce jsme snad všichni, co pracujeme a tím to vůbec nechci zlehčovat, naopak, vím, jaké to je. Těžká musí být ta kombinace více stresů najednou. Pokud potřebujete přestat s marihuanou, což doporučuji, zkuste požádat o odbornou pomoc na přechodnou dobu. Možná by pomohlo nastavit si nějaký režim, myslím pravidelně spát, jíst a hýbat se. Nějakou rutinu. V téhle situaci bych se také snažila řešit všechno trochu pomaleji, postupně tak, abyste zbytečně nenadělal chyby. Tím narážím na ten váš vztah. Já bych se teď po hlavě nevrhala do nového, myslím, že změn bylo v poslední době u vás dost, časem možná, je to přeci jen váš život a vaše volba. Zkuste přítelkyni říci, že je to prostě teď pro vás všechno těžké, že máte potřebu být chvílemi sám, uvidíte, třeba to pochopí.


Zpět na seznam