Deprese

Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně antidepresiv. Jedná se mi o matku. Je jí 89 let a asi před jeden a půl měsícem přestala chodit. Od 12 let pracovala v zemědělství u svého strýce a tety na soukromém hospodářství, kam ji poslali rodiče na výpomoc. Potom až se vdala, tak pracovala nadále v zemědělství až do důchodu. Toto píši proto, že pro starší generaci byla životním motorem práce. V důchodě byla nadále v pohybu, měli jsme kozu, slepice o které se starala až do minulého roku. Tuto zimu však dostala zánět průdušek se začínajícím zápalem plic. Léčili jsme to doma pomocí antibiotik, podařilo se to zvládnout až po vybrání 3 balení. Toto se však podepsalo ,jak na oslabení organismu, tak na žaludku, který začal mít problémy při užívání některých léků(zvracení).Jak jsem již psal na začátku, pohyb byl pro ni jednou z nedůležitějších životních činností, a když přestala chodit, tak se její psychika velmi zhoršila, dost často říká že by chtěla umřít apod. Praktická lékařka jí předepsala antidepresiva Cipralex 10mg. Bohužel tato antidepresiva nám moc nepomohla, protože po nich zvracela. Prosil bych vás tedy o radu(nevím jestli je to reálné)zda mezi antidepresivy není některé, které by bylo šetrnější na žaludek. Naše praktická pani doktorka je nemocná a vy jste v této oblasti odborník, tak mi třeba nějaký lék poradíte ,nebo i případně nějaký alternativní přípravek mimo oblast chem. léků- homeopatika?. Děkuji vám za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiv, která nevyvolávají nevolnost a podávají se i seniorům je více. po internetu nelze spekulovat, které by Vaší mamince mohlo vyhovovat a doporučovat jednotlivé léky. Stejně je musí předepsat lékař, který Vaší maminku musí vidět. Bylo by proto vhodné jí objednat k psychiatrovi. Dožila se vysokého věku, kdy se stává, že se zotavení po vážné infekci či úrazu komplikuje, smířit se s tím není jednoduché a v důsledku toho přichází depresivní stavy. Proto je m,ožné zvážit také pomoc psychologa.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a s Cipralexem konkrétně nemám vlastní zkušenost. V obdobích depresí jsem užívala jiná antidepresiva, žaludeční problémy jsem po nich, pokud si pamatuji, nikdy neměla. Vím, že tyto léky zabírají pomalu a někdy se zpočátku objevují nepříjemné vedlejší účinky. Účinnost a vhodnost konkrétního typu antidepresiv bývá individuální (sama jsem jich vyzkoušela několik, než jsme s mým lékařem našli ty vyhovující). Chápu, jak je situace pro Vaši maminku obtížná. Je rozhodně dobře, že situaci nepodceňujete a hledáte způsob, které jak mamince pomoci. Na Vašem místě bych vyhledala odborného lékaře (psychiatra, psychoterapeuta) a situaci ohledně léčby Vaší maminky s ním probrala. Myslím, že by bylo dobré mu otevřeně sdělit své obavy a zeptat se na možnosti alternativní léčby. Držím Vám oběma palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam