Deprese ?

Dobrý den, po úmrtí v rodině velké vnitřní tenze (celé tělo napružené k prasknutí) spojené s totální insomnií a pocity na zvracení. Sportuji, pravidelný běh, kolo, denně cvičím čchi kung již roky, nic nezabralo. Psychiatr nasadil od 25.6.2020 Trittico 200 (150+50), při větších obtížích Rivotril 0,25 rozkousat. Teď spím 5-6 hod., vymizely pocity na zvracení, vnitřní tenze jsou zhruba na 40% původního stavu, 1-2x týdně silnější ataka ve formě těžko popsatelné psychické slabosti, kterou ale zvládám bez Rivotrilu, který jsem zatím nepoužil. Přibyl lehký tlak na zadní straně hlavy, jsem objednaný na CT mozku, abych vyloučil organické změny. Pokračuji ve sportu, přidal jsem ranní 4min. sprchu ve studené vodě (Win Hof metoda). Po té sprše a běhu se cítím nejlépe, pak do pár hodin přichází tenze (ne s tak dramatickým průběhem jako na začátku) se zmiňovaným lehkým tlakem na mozečku. Je Trittico dobrou volbou jako lék 1 volby k těmto problémům? A dá se ten můj vybuzený autonomní nervový systém tlumit nějakou další medikaci k Tritticu tak, aby náhodou nenastal tzv. serotoninvý syndrom? Do teď vlastně nevím co mi je, v depresi asi nejsem, když jsem tak vybuzený a úzkost, která by mě nějak svírala + obavy z něčeho nemám. V čem se vlastně nacházím? Je mně 55 let. Za každou Vaši radu budu vděčný.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Trittico je jednou z možností, používá se hlavně u těch úzkostných či depresivních stavů, kde je výrazná insomnie a patří v této oblasti mezi účinné a dobře snášené léky. V případě, že je jeho účinek nedostačující, je možné jej užívat v kombinaci s jiným antidepresivem, ale na možnost serotoninového syndromu je třeba myslet při dávkování obou. Je také užitečné zvážit možnost psychoterapie. Podrobnější informace by Vám měl poskytnout Váš psychiatr.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si, že se obracíte na naši poradnu. Odpovědět v čem se vlastně nacházíte, si netroufám ani hádat. To není mojí pravomocí. Ale popisujete problémy se spánkem, ataky úzkosti a slabosti, které Vás omezují a ty by se měly řešit. Opravdu mnoho už jste udělal sám – cvičení, studená sprcha. Zařídil jste si CT. Snažíte se to mít pod kontrolou, udělat co možná nejvíce a to je chvályhodné. Moje zkušenosti s léky jsou takové, že dlouhou dobu trvalo než se našla ta správná kombinace a správná výše dávky. Co se týče serotoninového syndromu i jiných vedlejších somatických účinků, v tom naprosto důvěřuji svému lékaři, který by měl vědět, co ještě můžu a co už není dobré. Kromě medikace, která je u mě základem, ještě docházím na psychoterapii (dříve poměrně intenzivně, nyní jednou za měsíc, takže to není tolik náročné). Píšete o úmrtí v rodině, já nedávno prožívala to samé a v terapii se mi podařilo to prožít a alespoň částečně si vyřešit, uklidnit se. Trpím občas silnými úzkostmi a na terapii pracuji na tom, abych objevila jejich základ, dokázala je pojmenovat a s tím přichází úleva. Píšete, že určitým způsobem se už obtíže zmírnily. Za mě mohu potvrdit, že mi zlepšení stavu trvalo poměrně dlouhou dobu a některé příznaky bohužel zůstávají napořád, ale již mě tolik neomezují a jsem schopna s nimi fungovat. Přeji mnoho sil a hezký den.


Zpět na seznam