Deprese???

Dobrý den, poslední dobou mě přestávají bavit věci, které jsem dříve dělala s nadšením a přinášeli mi radost. Nic mě nebaví. Učím na základní škole a moc si v tom ani nevěřím. Od nástupu jsem měla nevysvětlitelné bolesti břicha, které po 2 měsících přestali, ale nahradili je stavy, kdy nejsem schopna nic dělat a pláču. Necítím se ve svém těle dobře. Došlo to tak daleko, že jsem začala uvažovat, že by mi snad bylo líp kdybych umřela. Mám pocit, že tu stejně nikomu chybět nebudu. Tyto myšlenky nyní již nemám, ale stále se cítím špatně. Nevím jak situaci dál řešit. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobné prožitky může deprese přinášet, neméně důležité jsou také další okolnosti vašeho života. Jelikož z Vašeho líčení vyplývá, že problém má tendenci spíše narůstat a značně Vám ztěžuje život, je zde odborná péče zcela na místě, a to jak psychiatrická, tak psychoterapeutická. Peer konzultantka Vás zcela správně navedla na možnost krizových služeb. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se na nás obrátila s důvěrou. Změny v prožívání a nepříjemné myšlenky, o kterých píšete, by bylo určitě nejlepší řešit s odborníkem, psychiatrem, psychologem, nejlépe kombinací obojího. Pokud by se sebevražedné myšlenky objevily znovu, zkuste vyhledat krizovou službu. Kolegyně také pracovala na základní škole, práce pro ni byla velkou motivací a přinášela jí uspokojení v mnoha směrech, ovšem byla také velice vyčerpávající. Říkáte, že se v práci někdy cítíte nejistá, i ona měla někdy takové pocity, když byla unavená. Pomáhalo jí uvědomit si, které situace zvládla, v čem byla dobrá a kde dosáhla svých cílů. Když přišla ze školy domů, na radu starších kolegyň vždy nejdříve relaxovala nebo si šla zacvičit a až potom se začala věnovat opět práci. Dopřejte si dostatek spánku a zkuste přemýšlet o činnostech, které by Vám mohly přinést potěšení a uvolnění. Buďte k sobě shovívavá a pečlivě plánujte. Když co nejdříve vyhledáte odbornou pomoc, mohla by Vám pomoci v první fázi antidepresiva a v dlouhodobějším horizontu terapie. Do doby, než se budete cítit lépe, byste možná mohla uvažovat o sníženém úvazku, tedy pokud by Vám zaměstnavatel vyšel vstříc. Přejeme Vám hodně sil a to, abyste se cítila lépe co nejdříve.


Zpět na seznam