Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Deprese( ale nejsem si jistá..)

Dobrý den, já ráda bych se chtěla zeptat jaký na to máte názor.. Nejsem zrovna člověk co se vyzná v těhletěch věcech a teď už vůbec... Cítím se více méně půl roku tak špatně. Necítím se štastná věci co mě dřív těšili už mi nic nedělaj,musím více méně svůj smích či radost předstírat.. V hlavě mám tolik zmatku.. Často jen tak přemýšlím aniž bych veděla proč.. Mám tolik otázek ale nemůžu na ně odpovědět.. Své promblémy nerada někomu zděluju .. Doma by to nepochopili mamka by mě určitě seřvala a zbytek rodiny by si myslelo že to dělám ztrucu.. Kamarádkám to taky nerada říkám.. Já si Prostě představím jak jim to řeknu a v hlavě se mi více méně přehraje jejich reakce (samozjřejmě ta špatná) nerada je otravuju tímhle .. Lidé by neřekli že předstírám radost.. Ani to že se sebepoškozuju... Vždycky sem byla zastáncem toho že Prostě ne... Tohle je špatný a ničemu to nepomůže... Ale stejn3 sem do toho spadla.. Ikdyž sem si řekla že měsíc bez toho budu abych věděla jestli dokažu bez pomoci sama přestat.. Ale chytlo mě to zas... Já nevím tolik zmatku ve mě je.. Pomalu a jistě ztrácím sebe.. Lidi okolo.. Mé nízké sebevědomí tomu taky nic nepřidává.. Nevím co čekám... Od všeho... Cítím se jako jeden velký otazník...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ani já touto cestou nemohu říci, zda se jedná o depresi, respektive z čeho Vaše deprese vychází. Nepíšete, kolik Vám je let, ale z toho, co píšete bych usoudil, že jste mladá, možná dospívající. To je období, které může přinášet krize spojené s identitou (uvědoměním si, kým jsem, sebevědomí, vztahy). Projevovat se to může např. depresivními rozladami, změnami nálady, sebepoškozováním. Pokud máte v hlavě tolik otázek, které Vás trápí a máte nutkání se poškozovat, bylo by asi nejlepší vyhledat odbornou péči, např. psychologa, který Vám může pomoci na otázky hledat odpovědi. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle mé vlastní zkušenosti s úzkostně depresivní poruchou si myslím, že uspořádat myšlenky, nacházet odpovědi na otázky a vůbec najít sama sebe se dá v rozhovorech s odborníkem, psychoterapeutem. Pro někoho je to snadnější, než mluvit s blízkými, a hlavně terapeut ví, jak nám pomoci. Měla jsem částečně podobné problémy (nedostatek sebevědomí, úzkosti, nic mě netěšilo a v nejhorších dobách mi bylo tak špatně, že jsem si přála nebýt) a postupně jsem díky pravidelným rozhovorům s terapeutkou dokázala najít větší důvěru v sama sebe, snad i daleko lepší sebemínění, zbavila jsem se deprese a taky si lépe uvědomuju, co ve svém životě chci a co naopak nechci, abych mohla žít spokojeně. Na vašem místě bych asi začala telefonickou linkou bezpečí, kde by vám mohli dát první podporu a také vás nasměrovat, co dál. Dobrá zpráva je, že řešení existuje; je nás mnoho, kdo jsme si cítili podobně jako vy a došli pomoci. Držím vám palce, ať se vám to také podaří.


Zpět na seznam