Deprese? Depersonalizace? Úzkost?

Dobrý den. Od dětství jsem úzkostné povahy, bojím se o své zdraví a o ostatní a často mě přepadaly negativní myšlenky. Před půlrokem jsem si našla přítele, kterého miluji, ale po pár měsících negativní myšlenky začaly přicházet mnohem víc, přitom jsem byla nejspokojenější za celý život. Bylo tam pár stresových momentů, které jsem těžce nesla, ale nepřišly mi tak stěžejní. V listopadu se mi projevila úzkost (bušení srdce, pocit, že umřu), to se opakovalo i dvakrát v prosinci. Pak začaly bolesti hlavy, průjem, brnění, bolest za krkem, vyrážky. Měla jsem pocit, že mi je něco fyzicky, a tak jsem oběhala doktory, nikde nic, akorát jsem se dostala do extrémního stresu. Teď tuším, že je můj problém psychický a stresuji se spíš z toho. Mám často pocit, že sem nepatřím, že nic kolem mě nedává smysl a že jsem jen pozorovatel svého života, přitom mám pořád ze všeho strach, hlavně ze své mysli. Semtam mívám stále úzkosti. Ale pocit odosobnění a neustálého strachu, že se zblázním nebo že už nic nebude jako dřív je tu pořád a strašně mě to štve, chci zase normálně žít. Jsem poměrně aktivní, ale nenaplňuje mě to tak, jak bych chtěla. Občas je mi fajn, vše je jako dřív, ale jen začnu myslet na to, že mi je špatně, hned to přijde, nebo to přijde jen tak. Začala jsem brát Eliceu 10 mg, je to týden a tři dny, zatím bez účinku. Mám strašný strach a hlavně v sobě mám zmatek. Myslíte si, že Elicea je vhodný lék? Před týdnem jsem začala chodit na terapie, doporučil byste mi jiné řešení? Děkuji!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Elicea je v případě úzkostných poruch standardní účinný lék, ale je třeba mu dát čas, jeho účinek se rozvíjí během několika týdnů, podobně jako u jiných antidepresiv. To, jak ve Vás úzkost vzniká, Vám může pomoci odhalit psychoterapeut.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Četla jsem jej několikrát, než jsem se odhodlala Vám napsat. Ve svém dotazu popisujete svoje psychické stavy a odosobněné prožívání. Osobní zkušenost mám pouze s post-psychotickou depresí. Bylo to v mém životě velmi náročné období. Proto si dovedu živě představit, jak náročné to musí být i pro Vás. Zmiňujete určité problémy již od dětství. Nevím sice kolik je Vám nyní let, ale jak uvádíte, máte už přítele. Váš věk zmiňuji proto, že se domnívám, že zdravotní problémy se nějakou dobu hromadily, než jste navštívila lékaře. Nečekejte prosím, že do týdne odezní. Ani užívání léků tak krátkou dobu /2 týdny/ nestačí. Mohu-li Vám poradit, buďte trpělivá a nevzdávejte to. Jinak si myslím , že jste postupovala správně. Nejdřív jste vyloučila fyzické nemoci a nasměrovala svoje síli na psychiku. Chodíte na terapii, jste aktivní, užíváte léky. Vydržte. Při mých psychických problémech mě moje sestra radila , abych si zaměstnala ruce a přenesla svoji pozornost na ně. Například úklízení , výroba keramiky a vymalovávání antistresových omalovánek. To vše jsou krásné a prospěšné aktivity, které se osvědčily mě. Hodně trpělivosti. Katka


Zpět na seznam