Deprese,představy o sebevraždě - Co s tím? Je to normální, nebo se mnou něco je?

Dobrý den.Na začátku března 2015 jsem byla po hádce s mamkou, přesvědčená,že ukončit svůj život bude pro všechny okolo to nejlepší řešení a já už tady nebudu nikomu překážet.Ale někde hluboko jsem cítila,že to asi není pravda a že to můžu udělat kdykoliv,tak jsem to vyřešila tak,že jsem si dala ultimátum týden a pokud se nic nezlepší,tak to udělám. V ten týden se to urovnalo a dostala jsem se k informaci,že deprese je nemoc.Do té doby jsem si prostě myslela,že je se mnou něco hrozně špatně. Ale moje problémy se nevyřešily. Pak jsem se rozhodla se objednat u psychiatričky,ale nepomohla mi a měla jsem i pocit,že mi nevěří.Než jsem se tam dostavila,uběhla totiž docela dlouhá doba. Už je to lepší,ale mám jiný problém.Kdykoliv se mi myšlenky zatoulají pryč,vrátím se do té chvíle,kdy jsem se pro to rozhodla.Nechápu proč,když se nic nestalo.Proč mi to pořád tak leží v hlavě...Občas se pořežu žiletkou,vím,že je to špatně,ale je mi pak líp...Občas mám horší dny,ale dá se to vydržet.Nechci nikam chodit a zabírat místo jiným,když to zvládám.Myslím,že by mě nikdo nebral vážně,ani kdybych to řekla.Ví to 2 moji kamarádi a mamka.Ale mám pocit,že když se nic nestalo,tak to asi v jejich očích nebylo tak hrozné.Že kdybych to tehdy bývala udělala a třeba to přežila,tak by mě ostatní brali víc vážně.A mám o tom představy.Kdybych to udělala buď tehdy a nebo v budoucnu.A je to hrozně lákavé.Nechci to udělat.Ale nemůžu se toho zbavit a někdy se toho zbavit ani nechci, ať to zní jak chce.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, píšete, že se to dá vydržet a zvládáte to, zároveň máte pocit, že Vás lidé neberou vážně a potřebujete si občas ulevit a lákají Vás představy o sebevraždě nebo o pokusu o ní, Tyto fantazie jsou spojeny s tím, že by Vás pak lidé brali více vážně, možná Vám svým způsobem ulevují, proto si nejste jistá, zda se jich chcete zbavit. Přestože ve svém příspěvku vlastně žádnou otázku nekladete, lze to chápat také jako volání o pomoc, nebo přenejmenším o odpověď. Podobné prožitky často vychází z toho, jaký má člověk vztah k sdobě samotnému, nakolik se má či nemá rád, nakolik sám sebe bere vážně. Objasnit si podobné souvioslosti Vám může pomoci psycholog - psychoterapeut. Peer poradkyně doporučuje poradit se na lince bezpečí, která je určena pro děti a mladistvé do 18 let, je-li Vám více, pak je možné se obrátit na některou z linek důvěry.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz. Vše, o čem píšete, vnímám jako naléhavé volání o pomoc. Mám kamarádku, která prochází obdobnými potížemi jako Vy, ať už se jedná o sebepoškozování nebo o sebevražedné myšlenky a pomoc nalezla u psychologa a psychiatra. Díky psychoterapii a medikaci zvládá těžké dny a převažují ty dobré. Za sebe bych Vám přála, abyste také našla pomoc a vytrvala v jejím hledání. Dokázala jste již jednou navštívit psychiatrii a věřím, že to nebylo lehké a velmi to oceňuji. Píšete, že si myslíte, že Vám lékařka nevěřila. Mám stejnou zkušenost. Nedokázala jsem tehdy popsat, jak strašně špatně se cítím, mimo jiné i proto, že jsem to nedokázala říci ani nikomu jinému. Našla jsem ale pomoc u psycholožky, díky které jsem dokázala vyhledat jinou psychiatričku, které důvěřuji. Můžete se o radu obrátit na Linku bezpečí (linkabezpeci.cz, tel. 11611), nebo se znovu pokusit vyhledat odbornou pomoc ve Vašem okolí. Ať už by se jednalo o psychologa nebo psychiatra. Věřím, že Vám pomohou a naleznete řešení Vašich potíží.


Zpět na seznam