Deprese, sebepoškozování 17 letá dcera

Dobrý den, potřebovala bych poradit, kam se obrátit. Dcera má diagnostikovanou Panickou ataku deprese spojené se sebepoškozováním. Jsme sice v péči psychiatra, ale dostali jsme jen léky - Asentra a prednison a doporuční aby to nedělala, ale to je vše. Já sama nevím, jak se k tomu postavit, a ani ona neví co s tím - jak přestat. Chce se léčit ale ty léky to není vše. Potřebuji někam nasměrovat. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, sebepoškozování je často spojeno s narušeným sebepojetím, jehož součástí je i sebehodnocení. Sebepoškozování vede ke krátké úlevě, ale je to něco jako návyk, kterého se člověk těžkozbavuje a ocitá se tak v bludném kruhu. Tady se může uplatnit psychologická léčba - psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám za sebou několikaletou zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a kromě léků mi nejvíc pomohla delší pravidelná psychoterapie. Věřím, že i vaší dceři by pomohla k tomu, aby pochopila, co ji k sebepoškozování i depresi vede i to, jak začít věci prožívat i řešit jinak. Žádejte od svého psychiatra radu, jak a kde ve vaší lokalitě získat pomoc psychoterapeuta - někdy je možné chodit na sezení hrazená pojišťovnou, počítejte s tím, že opravdovou pomoc lze čekat jen od delší terapie. Získat radu, kam se obrátit můžete také na některém krizovém centru nebo na telefonické krizové lince. Máte pravdu, že léky nejsou zdaleka vše, co je ke zvládnutí duševní poruchy potřeba. V rozhovorech s terapeutem může člověk pochopit, co ve svém životě potřebuje jinak a jak k tomu dojít. Hodně štěstí.


Zpět na seznam