Deprese u člověka v rodině - jak pomoci?

Dobrý den, prosím o pomoc. Moje teta má deprese. Moc často se nevídáme, ale když se vidíme, tak říká, že je k ničemu. Že nemá smysl žít, dokonce mi snad jednou řekla, že by chtěla umřít. Vůbec nechodí ven. Nakupovat chodí strejda. Celý den je zavřená v bytě. Má cukrovku a lupenku. Ani nevím, jestli aspoň ještě jezdí k doktorovi na kontrolu s tou cukrovkou. Ani na gynekologii nechodí na pravidelné kontroly. Má hrůzu ze svého vzhledu, ze zkroucených prstů u nohou a z dalších věcí. Je v důchodu již několik let. Přijde mi, že i to mělo obrovský vliv na její stav. A zároveň i to, že před pěti lety zemřel její tatínek (můj děda) a minulý rok její maminka (moje babička). Ani na pohřeb babičky nechtěla jít. Říkala, že neví, co bude dělat, že ven jít nemůže. Nakonec jsme ji přemluvili a šla. Hrozně ráda bych jí pomohla. Ale nevím, jak jí donutit a dostat jí do odborné péče. Prosím o radu. Předem mockrát děkuji. Jsem zoufalá. M.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vyvaroval bych se pojmu "donutit", protože to znamená, že člověk vyhoví nátlaku okolí proti své vůli a to příliš nefunguje. Lépe je nemocnému vyjevit svou starost o něj, vysvětlit mu, že existuje cesta, jak se potíží zbavit nebo je aspoń zmírnit a zároveň mu nabídnout pomoc s vyhledáním péče. Pomoci zde může i praktický lékař Vaší tety, praktici dnes mohou ordinovat základní antidepresivní léčbu. Také by mohlo prospět, kdyby se do tohoto procesu aktivně zapojil i její manžel - váš dědeček.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je rozhodně dobře, že situaci s tetou nepodceňujete a podle příznaků, které popisujete, mě napadá, že by se opravdu mohlo jednat o nějakou formu deprese. Vzhledem k okolnostem (důchod, úmrtí rodičů) bych asi nepředpokládala, že se tetiny potíže vyřeší bez odborné pomoci, jak sama víte také. Naopak, mohly by se časem i prohlubovat. Podle mého názoru by tetě mohla výrazně pomoci odborná podpora formou psychoterapie a případně mírné medikace. Z Vašeho popisu vyplývá, že k sobě máte hezký vztah a že Vám na sobě záleží. Zkuste si s tetou otevřeně promluvit a sdělit jí nejen své obavy, ale i možnosti řešení. Můžete sama vyhledat psychologa/psychoterapeuta a tetu tam třeba napoprvé doprovodit. Moc Vám i tetě držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam