Deprese ze školy

Dobrý den, mám problém o kterém si nemám s kým promluvit a nevím, jak ho řešit. Studuji 3. ročník na gymnáziu. Studium flákám. Nesnáším to tam, často chodím za školu, cítím se být šikanovaná učitelem. Poslední dobou mám obrovské deprese. Neustále brečím, cítím se na dně, zlomená, k ničemu. Uvažovala jsem, že studium ukončím, ale nevím, kde bych chtěla studovat. Nechci zklamat rodiče. Nechci, aby se za mě museli stydět. Psychicky to však nezvládám. Nejvíc to na mě začne padat na jaře. Několikrát jsem se přistihla u myšlenek na sebevraždu (ne jenom kvůli školu, jsou v tom zahrnuty i rodinné problémy). Jednoduše nevím, co mám ve svém životě dělat. Dřív jsem byla plná optimismu, těšila se z budoucnosti. Teď jsem ztratila veškeré zájmy o aktivity, přibrala jsem z důvodu, že hodně jim když jsem ve stresu. Jsem sama sebou zklamaná.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, myslím, že dobře chápu, jak je pro někoho těžké se na prahu dospělosti zorientovat a rozhodovat, co dál. Máš-li k tomu ještě i rodinné problémy, mohou se úzkosti zacyklit v bludném kruhu. Na místě by byla pro začátek psychologická konzultace. Na to lze využít školního psychologa, pokud jej Vaše gymnázium má, nebo opravdu nízkoprahovou bezplatnou anonymní linku bezpečí, o které se zmiňuje peer poradkyně, číslo je 116 111.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nezažila jsem sice v období dospívání tak závažné potíže jako Vy, ale chápu obtížnost a naléhavost Vaší situace. Je moc dobře, že hledáte odbornou pomoc. Na Vašem místě bych se co nejdříve obrátila na linku bezpečí, která poskytuje bezplatnou odbornou pomoc dětem a mladistvým, kam můžete kdykoliv zavolat, napsat, či kde můžete chatovat (http://www.linkabezpeci.cz/). Tam Vám určitě poradí, jak se zorientovat ve své situaci a jak dále postupovat. Nemáte to jednoduché, ale věřím, že s odbornou pomocí a podporou se Vaše potíže rozhodně dají postupně vyřešit. Že znovu získáte důvěru v sebe sama a víru v budoucnost. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam