depresivní porucha

dobrý den,mám depresivní poruchu léčím se na psychiatrii šest let jsem v plném id nic mě nebaví mám problém s domácností když jsem s kamarádkama tak si připadám oproti nim divná moc se nebavím nejvíc mě baví ležet v posteli občas se donutím jít na procházku se psem na televizi se nedívám nečtu nic přitom dřív jsem byla aktivní energie nula ječtě mám pocity méněcennosti spravila jsem se žiju sama je mi padesát poradte co mám dělat abych měla více energie a bavilo mě žít sebevražedné myšlenky nemám jedinou radostí je pes a dva synové.léky beru chybí mi práce ale nejsem schopna do ní chodit ani na půl úvazku taky mi dělá radost jízda autem a nakupování jen to ležení mě ničí děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, asi by stálo za to zapátrat, co za Vaší únavou je. Zda souvisí se samotnou depresí, ke které mohou patřit pocity méněcennosti, které máte mezi svými známými a neschopnost se zaujmout pro věci, které Vám dřív dělaly radost. Tady je otázka, zda je Vaše léčba farmaky dobře nastavena. Pozitivní je, že některé oblasti Vašeho života Vám radost přináší, zmińujete rodinu, jízdu autem a psa. Tady se pak nabízí pomalu a postupně tyto oblasti rozšiřovat o další. K tomu Vám může dopomoci, jak zmiňuje naše peer poradkyně, psychosociální rehabilitace a psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je mi líto, že i přes dlouhodobou léčbu a Vaši vlastní snahu o udržování přátelských kontaktů a zálib cítíte stále pocit nenaplněnosti a prázdnoty. Tyto pocity jistě souvisí s Vaším onemocněním samotným. Zároveň však věřím, že v rámci zotavení se z duševního onemocnění je i pro Vás možno hledat a nacházet nové či staronové smysluplné životní role, které by Váš život naplnily novou nadějí. Jedním z hnacích motorů pozitivní změny bývá kupříkladu práce. Říkáte, že nejste schopna pracovat na poloviční úvazek, ale nyní jsou na trhu chráněné práce poměrně široké možnosti uplatnění a často i drobná pracovní činnost přinese značnou změnu k lepšímu. Znám to na vlastní kůži. Je také dobré dělat něco pro druhé, být jakkoli užitečný. Nevím, kde žijete a jaké jsou u Vás možnosti, ale pokud by u Vás fungovala nějaká organizace, nabízející program sociální rehabilitace, mohla by pro Vás být užitečná a pomoct Vám najít nové příležitosti k seberealizaci. Na podobné sociální služby se můžete zeptat třeba i svého ambulantního psychiatra. Chcete od života víc a to je základ. Držím Vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam