Depresivní stavy

Dobrý den. Ráda bych se zeptala jestli je možné, aby člověk, který je v hluboké depresi, aniž by požil jakýkoliv alkohol a nebo drogy, jestli je možné, že někoho fyzicky napadne, i když za běžných okolností by to nikdy neudělal a uvědomí si to až potom. Co to je za stav, považuje se to za psychózu, jinou poruchu k depresi a nebo o co se může jednat a dá se to řešit ambulantně bez nutnosti hospitalizace? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obava, že člověk nad sebou ztratí kontrolu a někomu ublíží se objevuje u silných úzkostných či úzkostně depresivních poruch. Je dobré, svěří-li se s tím svému psychiatrovi, popřípadě psychoterapeutovi, který může problém podrobněji vyšetřit. Většinou jde především o obavy, nicméně co všechno "je možné", nemohu předvídat ani u lidí, kteří nemají žádné problémy.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Přesně tyto obavy mě provázely také. Bála jsem se, že udělám něco, co si nebudu plně uvědomovat a co bych za normálních okolností neudělala. Že ztratím kontrolu. A třeba i ublížím. Poměrně dost mě to sužovalo hlavně ve snech. Ale nikdy jsem se k tomu ani nepřiblížila. I v době, kdy jsem byla psychotická, jsem se nedostala do takového afektu, abych jednala bez vědomí, co dělám. Za sebe si myslím, že by to bylo možné jen v silném psychotickém stavu, kdy člověk nerozeznává co je realita a co ne. A to už by pak byl vážný stav. Ale považuji to za výjimečné. Přeji hezký den.


Zpět na seznam