Diogenuv syndrom

Dobrý den. Manžel trpí diogenovym syndromem.Neleci se,protože si to neuvědomuje. Domácnost vypadá strašně a ja žiju v strese uz nekolik let v nepořádku a smradu.Diskuse nevede nikam.Co dělat? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, lidé, kteří hromadí odpadky (syndrom zaneřáděného obydlí, Diogenův syndrom) většinou na svou poruchu nenahlížejí, nebo nejsou schopni tohoto nutkání nechat. Často se jedná o starší pacienty. Jde tady i o Vás, která jste nucena v nepořádku žít. Některá doporučení píše peer poradkyně, také je možné se obrátit na odbor sociální péče. Stává se, že tito pacienti bývají i nedobrovolně hospitalizováni, protože vytváří infekční prostředí, které ohrožuje nejen je, ale další osoby.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Věřím, že tato situace musí být pro Vás velice náročná. Představuji si, že je to stav, který by měl být už i řešen s odborníky. Myslím si ale, že příliš velký nátlak nemá cenu. I přesto bych se poradila s psychiatrem, podpůrnou neziskovou organizací (jako je Fokus). Motivovat k psychoterapii. Je to ale velice těžké, nicméně bych to nevzdávala. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam