Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Divné chování - bipolární porucha? (druhá část)

Maminka je úžasná osobnost, velmi inteligentní. Mám ji velice ráda a bojím se, že by se jí velice dotklo, kdybychom před ní jen nahlas uvažovali, že není psychicky v pořádku. Myslíte, že je ji možno nějak vylákat na psychiatrické vyšetření? Nevím jak. Je mi hloupé ji nějak obcházet a přelstívat, ale nevím, jak jí přemluvit, aniž by se jí to dotklo (myslí si, že je zcela v normě a jen my ji nechápeme. Maminku mám velice ráda a chtěla bych jí pomoct. Zároveň je pro nás její chování velice psychicky, sociálně a ekonomicky velmi náročné. Děkuji Vám!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které lze léčbou zpomalit, nikoli však vyléčit. Má také doprovodné psychické příznaky, které se mohou velmi podobat příznakům "klasických" duševních poruch. Maminka je jistě v péči neurologa, proto bych to konzultoval nejdřív s ním, popřípadě s jejím praktickým lékařem. Máte-li s maminkou dobrý vztah, můžete jí říci, že podle Vás se změnila a máte o ni obavy.


Zpět na seznam