Divné myslenky

Dobrý den. Už pár let bojuji sama se sebou. A dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodla napsat si o odbornou pomoc. Lámala jsem si hlavu s tím, jestli oslovit psychologa, nebo přímo už psychiatra. Jedná se o vtirave, divné myslenky na smrt, extrémní myslenky na smrt, představování si desivych situaci, tak živě, že celé noci nespím, přes den nefunguji. Busi mi srdce, boli me na hrudi, mám strach. Přemýšlím nesmyslně i o posmrtném životě. Představuji si, co všechno se stane a cely den plánuji, jak dane věci budu řešit. Přitom ta situace v životě nemusí ani nastat. Začínám být hodně náladova a začíná to odnášet má mala dcerka. Začala jsem i pít alkohol. Dává mi útěchu. Dočasnou. Nedávno jsem tři noci nespala, jen jsem si v duchu pořád přemítala tragické události a plánovala jak je budu řešit až nastanou. Začínám z toho zbláznit. Nedavno jsem omdlela vycerpanim. Muzete mi prosim poradit, zda se mam někam objednat? Radeji email prosim. Trva to už léta. Horší se to. Měla jsem to řešit dávno, ale pořád jsem věřila, že je to přechodné. Ze to zvládnu sama. Ze jsou horší případy a tohle je banalita pro vás. Třeba opravdu je? Děkuji moc. S pozdravem Zoufalka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá Zoufalko, vtíravé myšlenky s úzkostnými obsahy, které u sebe výstižně popisujete, se nejčastěji vyskytují v rámci úzkostných poruch. Tyto poruchy se přitom dají úspěšně léčit, a to jak psychoterapií, tak pomocí farmak. Podle toho, co píšete, Vás úzkosti začínají zmáhat a alkohol je v tomto případě velmi špatný lék, protože sice na chvíli uleví, ale ve výsledku stav jen zhoršuje, protože se mozku tím více pak nedostává ke zvládání úzkosti potřebných neurotransmiterů, které alkohol vyplaví. nehledě na riziko vzniku závislosti, což celý problém dále komplikuje. Návštěva psychiatra či klinického psychologa je zde zcela na místě. Nemá smysl si namlouvat, že jde o banalitu a že jsou horší případy. Výskyt úzkostných poruch narůstá a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč dnes lidé psychiatry a psychology vyhledávají.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a ve stavech depresí jsem mívala podobné stavy jako Vy – pocity úzkosti, bušení srdce, obavy i představy děsivých situací. Extrémní ani vtíravé myšlenky na smrt jsem nezažívala. Chápu, v jak obtížné situaci se nacházíte a jak je těžké vyrovnávat se s takovými stavy sama. Rozumím, že jste váhala obrátit se na odborníka a vyhledat pomoc zvenčí. Také jsem si myslela, že své psychické problémy zvládnu sama, ale nakonec jsem si musela připustit, že mám psychickou poruchu a že potřebuji pomoc psychiatra. Na Vašem místě bych co nejdříve vyhledala odborníka (psychologa, psychoterapeuta či psychiatra) a svoji situaci s ním probrala. Rozhodně se nejedná o banalitu. Věřím, že Vám odborná podpora pomůže najít způsob, jak Vaše potíže zmírnit či se jich časem zcela zbavit. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam