Dopad léků a alkoholu na psychiku člověka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký vliv můžou mít na psychiku člověka a jeho partnerský vztah následující skutečnosti: - partner už 4,5 let užívá vkuse vždy před spaním lék Trittico na nespavost - partner 1 rok užívá vkuse každé ráno lék na vysoký tlak - partner pije alkohol 2-4x týdně vkuse za poslední 2 roky, předchozí 2 roky to bylo 1-2x týdně; s tím, že se ve většině případů jedná o cca 6 piv - partner za poslední 3 roky si dá jointa 2-4x do měsíce - partnerovi je mezi 25-29 lety - partner před 4 lety přestal kouřit - před naším vztahem (před 4 lety) kouřil, hodně pil a hulil marihuanu - partner přibral po roce užívání Trittico 20 kil a má od té doby nadváhu - partner nechce vysadit léky a říká, že je bude brát do konce života, protože to jinak nejde Zajímá mě, zda je vůbec partner schopen plnohodnotně žít a mít se mnou nebo s někým jiným kvalitní vztah. Jaké následky může mít jeho nezdravý životní styl na jeho zdraví? Je vůbec schopen někdy léky vysadit a za jakých okolností? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš dotaz představuje především výčet negativ, zatímco pozitiva čtu spíš mezi řádky (skončil s kouřením, marihuanu kouří oproti minulosti rekreačně, pije sice více, než před 2 lety, ale méně, než v dobách před začátkem vztahu s Vámi. Dále nejsem schopen posoudit, co míníte pojmem "plnohodnotný život" a zda považujete jeho současný život za neplnohodnotný. Mohu jen říci, že jsou mezi námi lidé, kteří i při relativně pravidelném pití (nemyslím tím těžkou, maligní závislost) a rekreačním kouření marihuany žijí plným životem, přestože mohou brát antidepresiva, a pak jsou také tací, kterým to dělá značnou potíž. Závisí to i na dalších faktorech (silná osobnost, funkční vztahy, seberealizace atd.). Máte-li s tím problém, je dobré ho definovat, pak si o tom otevřeně promluvit s partnerem a popřípadě se můžete obrátit na terapeuta který pracuje s oběma partnery.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Píšete, že Váš partner dlouhodobě užívá léky. Nevyhýbá se úplně alkoholu, ani marihuaně. I když méně než dříve. To jistě na psychiku člověka vliv má a tedy i na partnerské vztahy. Zda-li se to ale vylučuje s plnohodnotným životem a kvalitním vztahem, nejsem schopna posoudit. Obecně ale kombinování psychofarmak a alkoholu není moc dobré. S marihuanou to není vůbec dobré. Nějakého pokroku se ale dosáhlo. Partner pije méně, přestal kouřit. Třeba by potřeboval nějakou formu i odborné pomoci. Ale to musí chtít sám. Co se týče medikace. Skutečně jsou někdy okolnosti, že je potřeba ji brát doživotně. To bohužel znamená i doživotně bojovat s vedlejšími účinky (např. přibírání na váze). Rok užívání není dlouhá doba a může se leccos změnit. To je ale samozřejmě na posouzení lékařem. Psychofarmaka se vysazují postupně a pomalu. Kontroluje se stav a změny. Je to někdy náročné, ale ne nemožné. Jak jsem psala v úvodu, zdravý životní styl má na psychiku velký vliv a případné změny (i změny medikace) se pak lépe snášejí a zvládají. Přeji hezký den.


Zpět na seznam