Dotaz 1 POKRAČOVÁNÍ

Zažívám úzkosti mezi lidmi - nikdy jsem nebyl moc společensky, když jsem si mohl vybrat PC a jít někam na party, zřídkakdy jsem šel pařit někam ven. Ale postupně se úzkost zvětšuje - vyhledávám časy, kdy školáci nejdou ze školy, kdy bývá na náměstí málo lidí atd. V hlavě si vytvářím s lidmi konflikty, kdy mě náhodní lidé nějak atakují a já musím reagovat (ne fyzicky). Často se cítím méněcenný, nemám dá se říct kamarády a cítím vnitřní rozpor - jedna část mě by si chtěla najít kamarády a druhá nemá ráda lidi - a strašně mě to mrzí. Kromě toho, že nezažívám radost a nic mě nebaví, tak trpím naprostým nezájmem o ostatní lidi - ne o své blízké. Nedokážu se s nimi zžít. Tak abych to nějak zakončil a položil tedy otázku,kam a koho mám tedy navštívit? A nebo je to jenom zbytečný overthinking a moc všechno rozebírám?
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k odpovědi kolegyně peer-poradkyně ani nemám mnoho co dodat. Možná jste povahou spíše samotář, ale sám vnímáte, že proti dřívějšku se Vaše vyhýbání lidem zvýrazňuje a všiml jste si i dalších obtíží - zvýšené úzkosti, vnitřního napětí a neklidu, obavy z konfliktů a hlavně ztráty prožívání radosti. A to vše paradoxně v příznivém životním období, kdy máte přítelkyni, střechu nad hlavou, studujete... Možná máte vnitřní pochybnosti o některé z těchto životních oblastí a sám je ještě nedokážete pojmenovat - v tom by Vám mohl pomoci psycholog nebo psychoterapeut. Ale jistě neuděláte chybu, ani když se objednáte k psychiatrovi - pomůže Vám upřesnit povahu Vašich obtíží: zda se jedná o čistě psychologický problém, nebo poruchu, kterou je již vhodné léčit. Je znát, že jste přemýšlivý člověk a všímáte si svých pocitů - to je dobrý výchozí bod pro kontakt s odborníkem, ale i třeba pro důvěrný hovor s blízkým kamarádem. Ať zvolíte cokoli, doporučuji již to neodkládat. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popisujete ztrátu zájmu o své obvyklé koníčky a pocity smutku a deprese. Zároveň se zmiňujete o velmi nízkém sebevědomí a pocitech úzkosti z lidí, což napovídá, že Vás asi trápí nějaká forma sociálné fóbie. Ze své vlastní zkušenosti vím, že obě tyto věci spolu mohou úzce souviset. Dlouho prožívané úzkostné stavy berou člověku nesmírné množství energie, snižují kvalitu jeho života a postupně mohou způsobovat i stavy vyčerpanosti a deprese. Pokud se nejedná o krátkodobý stav, způsobený nějakou těžkou životní situací, je na místě situaci řešit. Já sama jsem vyhledání odborné pomoci dlouho odkládala a zpětně je mi to líto. Protože jsem mnoho let bojovala s obtížemi, které byly řešitelné. Stačilo jen sebrat odvahu a požádat o pomoc. S obavami z lidí dokáže účinně pomáhat psychoterapie, na které člověk má možnost pochopit proč se cítí tak, jak se cítí. Někdy je vhodné terapii doplnit i psychiatrickou léčbou, to však musí posoudit sám lékař. Pokud vyhledáte odbornou psychologickou nebo psychiatrickou pomoc v místě Vašeho bydliště, jistě Vás nasměrují na nejlepší způsob léčby. Sama vím, jak moc se může člověku ulevit. Držím Vám palce a přeji brzké odeznění obtíží.


Zpět na seznam