dotaz

Dobrý den, velmi ráda bych se dozvěděla něco o tom, zda je škodlivé užívání léku Elicea v dlouhodobém horizontu. Před 5 lety jsem prodělala silnou ataku panické poruchy, kterou jsem za pomoci tohoto léku a silné vůle zvládla velmi dobře odtranit během 3 týdnů. Asi 2 roky jsem denně užívala 1x 10mg, po té jen 5 mg denně, a to do současnosti.Mé vzpomínky na panckou epizodu jsou tak bolestivé, že nechci snad pod dojmem obyvy z návratu s denním užitím malé dávky přestat. Je tedy trvalé užívání minimální dávky nebezpečné v dlouhodobém časovém horizontu? A v případě plného vysazení po 5 letech je třeba se obávat? Předem velmi děkuji za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dlouhodobé užívání antidepresiv tohoto typu není v současné době považováno za škodlivé, navíc v takto malí dávce. Občas se sice najdou oponenti, nicméně s antidepresiuvy tohoto typu je již téměř ticetiletá zkušenost. To, zda se úzkosti vrátí, nelze předpovídat, někdy ano, někdy ne. Záleží to i na tom, zda člověk svým úzkostem porozuměl a této zkušenosti pak využil k tomu, aby se změnil ve smyslu posílení své odolnosti vůči vlivům, které úzkosti spouští. Píšete, že vzpomínka na paniku je u Vás stále živá a bolestivá a obava z návratu potíží velká, což už samo může vyvolávat určité riziko. To by mohl být důležitý podnět k psychoterapeutické léčbě, která může po čase lecos napovědět.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na Vaši otázku o potencionálním riziku užívání tohoto léku by vám měl odpovědět zejména lékař. Sama tento lék užívám něco kolem pěti let a nevím, jak to je. Pokud byste chtěla lék vysadit, je jistě třeba tak činit velmi zvolna, nejlépe se souhlasem a pod dohledem lékaře. Podle mých domněnek můžete riskovat lehkou fyzickou nevolnost, či výkyvy nálady, popřípadě zhoršení psychického stavu. To, že se obáváte, že se panika vrátí, plně chápu. Dá se s tím pracovat i na bázi psychoterapie. Je to takový strach ze strachu. Sama vím, že pokud se obávám, že budu jednat panicky, také tak jednám zpravidla. Pokud zvládnu naskočit do stresové situace včas, je to lepší. Velmi doporučuji pohyb na vzduchu. Protože aktivní odpočinek pomáhá proti stresu a sluneční svit proti depresi. .


Zpět na seznam