Dotaz

Dobrý den, když jsem byla malá tak jsem prošla znásilněním. Nikomu jsem o tom neřekla až po pár letech pár lidem. Můžu říct že jsem to zvládala ale psolední dobou trpím zlými sny a hrozně mě to tahá zpátky do dětsví. Chtěla bych si o tom promluvit třeba s psychologem ale bojím se že by to řekl třeba policii nebo rodičům. Jsem nezletilá a nechci to tahat na "veřejnost" jen bych si chtěla promluvit. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, takto silný traumatický zážitek může ovlivnit psychiku podobně, jak popisujete a to, že to s terapeutem zpracujete v terapii Vám může pomoci. Trestný čin znásilnění sice nepodléhá oznamovací povinnosti, na druhou stranu tím, že jste nezletilá, bude možná psycholog vyžadovat souhlas rodičů s terapií. Doporučuji obrátit se na linku bezpečí - tel. 116 111, kde můžete problém anonymně konzultovat po telefonu, nebo i po chatu, kterým tato linka disponuje. Většinou se pak podaří najít schůdné řešení. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si představit, že rozhovory o tom by vám pomohly tento zážitek zpracovat a že by tím mohl být konečně ve vaší psychice upozaděn, přestat mít na vás vliv. Je dobře, že máte odvahu se jím zabývat a moc vás chci podpořit, abyste pomoc vyhledala. Jsou poradny, které i při osobní návštěvě nabízejí možnost chodit na sezení zcela anonymně a pomoc je dokonce bezplatná, často je jejich zřizovatelem kraj nebo město. Také na telefonických linkách nemusíte uvádět svou identitu. Víc vám určitě poradí náš pan doktor. Já sice nemám přímo takovou zkušenost, jako vy, ale dost jsem si užila s depresemi a úzkostmi, a proto vidím jako hodně užitečné, že zážitek chcete zpracovat a nedovolit mu, aby váš život později ovlivňoval a stal se chronickou zátěží. Hodně štěstí!


Zpět na seznam