Dotaz

Dobry den,dcera,31 let ma emocni poruchu osobnosti, lze to nejakym zpusobem lecit? A jakym zpusobem se mam jako matka k teto chorobe stavet. Po 3 mesicich hospitalizace,kde se spustilo znovu po letech sebeposkozovani, ji pousti domu. Jeji stav je takovy,ze nemuze normalne fungovat,po lecich je utlumena natolik,ze spi,je sklesla,smutna,bez zivota. Co se s tim da delat a jak muzu pomoci. Bydlime v Brne,existuje neco a nekdo,kam se obratit? Dekuji moc za vasi odpoved,zaslanou i na muj email. Eva. D.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pacienti s emočně nestabilní poruchou osobnosti zažívají velké utrpení, které pramení, zjednodušeně řečeno, ze vztahu, který mají sami k sobě a který je pevně ukotvený v jejich povaze. Medikace může dopomoci, aby jejich symptomy byly více pod kontrolou, ale stává se, že účinnost je sporná. Jádrem léčby by měla být dlouhodobá a poměrně intenzivní psychoterapie. Přesto všqak je zatím bohužel málo zařízení, kteří takovou službu ambulantně nabízí. Situaci v Brně bohužel neznám, v Praze některé služby jsou (mapř. Kaleidoskop, který funguje jako sociální služba a má i svoji terapeutickou komunitu v mimo Prahu, dále další dvě zařízení, kterou tuto pomoc nabízejí ve zdravotnictví. Psychoterapii poskytují i někteří odborníci individuálně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já jako peer poradce svou osobní zkušenost s léčbou poruch osobnosti nemám. Léčím se s jiným typem duševních obtíží. Tu a tam se však setkávám s klienty s těmito potížemi ve své práci. Tuším, že život s poruchou osobnosti přináší mnohé těžkosti nejen lidem, kteří se s ní léčí, ale i jejich okolí. Rozumím Vaší touze dceři pomoct a dovedu si také představit, jak to musí pro Vás být náročné a vysilující. K možnosti léčby či terapie se z odborného hlediska jistě vyjádří můj kolega v poradně. Já bych Vám alespoň ráda vyjádřila podporu v tom, že pokud k dceři přistupujete s pochopením a s otevřeností k jejím specifickým potřebám, děláte pro ni to nejvíc, co můžete. A jistě to cítí. Myslím ale také na Vás a na to, abyste si hlídala hranice svých sil a pečovala také o sebe. Nemoc dítěte je pro rodiče vždy obrovskou zátěží, která nebývá vždy doceněna. Věřím, že se Vám podaří pro dceru nalézt odpovídající způsob léčby a Vám přeji v životě dostatek věcí, které Vám budou dávat radost a sílu.


Zpět na seznam