Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Dotaz

Dobrý den,je to již přes tři měsíce co jsem přestal brát antidepresiva.Ale sexuální dysfunkce stále trvá,nic se nelepší.Jak jste mi doporučil sex.vyšetřeni,bylo v pořádku.Jak jsem již psal.před užíváním antidepresiv jsem byl po této stránce naprosto v pořádku.Odpověděl jste mi,že u malé části pacientů toto přetrvává delší dobu.Ale myslím,že více než tři měsíce je dosti dlouhá doba na vrácení těchto funkcí do normálu.Proto se tedy ptám znovu,můžete být konkrétnější v udání časového horizontu? Půl roku, rok nebo trvalé následky.Můžou antidepresiva pořád blokovat i po takové době po vysazení tyto funkce? Co se tedy děje v mozku po ukončení léčby? Léčivá látka už je dávno pryč z organizmu,takže je něco špatně v nervových přenosech? Nebo hormonální systém není ještě zpět v normálu. Nejvíce mě ale děsí představa,že se již toto nedá zvrátit. Jsou známy prosím případy trvalého poškození? Pane doktore,prosím, odpovězte mi co nejpřesněji co to na můj dotaz půjde.Děkuji,s pozdravem Jan.
Avatar

Miroslav Pastucha

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Nejsem ten, kdo odpovídal na Váš první dotaz. Pokusím se ale odpovědět na tento. Na otázky, které dáváte, nejsou jednoduché odpovědi. Spousta populárních časopisů nebo webů prezentují lidem jasné medicínské informace, věc se má ale tak, že tisíce vědců a lékařů neustále zkoumají, sbírají data, počítají statistiky z toho tak vznikají nějaké přibližné informace, o kterých si myslíme, že jsou momentálně to nejpřesnější, co máme, ale časem se může ukázat, že tak úplně pravdivé nebyly. Obecně se předpokládá, že po vysazení antidepresiv se sexuální funkce navrátí a ve své praxi u svých pacientů vídám, že to tak běžně je. Nicméně, v roce 2019 byla publikována odborná informace, že není neobvyklé, že sexuální vedlejší účinky můžou přetrvávat i po vysazení antidepresiva. U někoho roky, u jiného měsíce, výjimečně i trvale. Čím to je, to se přesně neví. Sexuologie je samostatný obor a sexualita je komplikovaná. Je tam zapojena psychika, hormony, serotonin, krevní tlak, cévy, atd. Mohu jen doporučit, abyste to nevzdával. Věnujte pozornost životosprávě, nekuřte, nepijte, snažte se dost spát. Zamyslete se nad tím, co Vás vzrušuje, mluvte s partnerkou o problému, můžete zkusit léky na podporu sexuálních funkcí. Možná užíváte i jiný lék, který ovlivňuje tyto funkce, atd. Jako odborník by Vám v tom měl nejlépe pomoct sexuolog. S pozdravem.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Odpovídám Vám jako žena a z vlastní zkušenosti. Antidepresiva beru ve velkých dávkách šestým rokem a za tu dobu jsem několikrát zažila oba stavy co se sexuality týká, tedy jak ten dobrý, tak i ten špatný. Protože beru poslední dva roky stejné léky, myslím si, že mé stavy ovlivňuje psychika více než medikace. Předpokládám, že jste prožíval těžké období, kvůli kterému jste začal brát antidepresiva. Tak mě napadlo, zda by nebylo dobré využít odborné pomoci psychologa, který by Vám mohl poskytnout podporu i v současném problematickém období. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam