Dotaz

Zdravim Vás. Prosím pred asi 10 rokmi som užíval Haloperidol a pred asi 5 rokmi som bol nastavený na Qentiax. Ako ho užívam mám ráno alebo v noci sucho s plánu chuť v ústach. Hovoril som to aj mojej lekárke ale ona že jeho o.k Prosím vás bolo by to možné vrátiť sa späť a užívať Haloperidol. Vopred vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň. Ján.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, haloperidol i quetiapin jsou antipsychotika, jejichž účinek na psychotická onemocnění, např. schizofrenii je srovnatelný. Quetiapin je modernější lék, který má méně nežádoucích účinků a pacienti jej tak lépe snášejí. Otázkou je, proč Vás paní doktorka na quetiapin převedla, zda jste měl po haloperidolu vedlejší účinky, nebo obecně proč si myslela, že je quetiapin pro Vás lepší. Na to Vám může odpovědět jen ona. Pokud Vám haloperidol pomáhal, dobře jste jej snášel a přejete si na něj opět přejít, měla by to vzít v úvahu.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vlastní zkušenost s užíváním léku Haloperidol nemám, ale lék Quentiax pravidelně užívám taky. A můžu Vám dát za pravdu, že kolikrát mám sucho v krku nebo divnou chuť v puse. V minulosti, když jsem se na to ptal mého psychiatra, tak mi odpověděl, že některé psychiatrické léky mohou toto způsobovat, tzv. patří to možná k vedlejším účinkům. Mohu napsat, jak jsem si s tím poradila – zapíjím lék dostatkem tekutiny a přes den také více piji, abych neměla vyschlé hrdlo. Mně osobně to asi pomohlo a někdy se stává, že mám sucho v ústech, aspoň vím, že potřebuji doplnit tekutiny do těla a že to k užívání tohoto léku patří. Kolikrát si sama říkám, že lépe snesu sucho v krku než jiný nepříjemný účinek léku. Rozhodnutí je už pak na každém z nás. Pokud byste chtěl opět užívat Haloperidol, tak bych to na Vašem místě konzultovala s lékařkou a společně byste mohli najít cestu k užívání vhodného léku, aniž by Vám vadily vedlejší účinky léku. Doufám, že jsem mohla zodpovědět Váš dotaz a přeji hodně zdaru.


Zpět na seznam