Dotaz

Dobrý den, jsem údajně neurotik. Hrozně mi pálí hlava v zadní části a mezi hemistrem jakoby uprostřed hlavy a pořád cítím jako by tam bylo něco neustále podrážděné nebo jak bych to nazval. Psychiatr mi dává mirtazapin a olwexyi účinek žádný. Můžete to být centrum strachu? Jakou léčbu by jste doporučil? Popřípadě bylinky . Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především bych musel vědět, co Vám je. Píšete, že jste údajně neurotik. Neurózy dnes nazýváme úzkostnými poruchami a antidepresiva se k jejich léčbě používají, včetně těch dvou, která uvádíte. Na jejich účinek je ale třeba počkat iněkolik týdnů. Takže léčba antidepresivy je u neuróz na místě, váš lékař by Vám měl sdělit, proč zvolil zrovna tuto kombinaci a další podrobnosti k Vašim problémům. U úzkostných poruch je také vhodná psychologická léčba - psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejsem lékař a nemám podobnou vlastní zkušenost, tak vám neumím odpovědět. Mirtazapin jsem brala na úzkostně-depresivní poruchu, ale vy nepíšete, že byste měl další příznaky, které k ní patří (nebo k samotné úzkosti, depresi). Pokud žádné další příznaky nemáte, možná tedy váš lékař vyhodnotil, že je pálení hlavy psychosomatického původu, ale obecně je dobré mít vyloučeny i somatické nemoci. Stalo se to u vás? A je ve vašem životě něco, z čeho vám "hoří hlava"? Máte ji z něčeho "zavařenou", přetíženou? Podobně bych se na vašem místě (kromě léčby doporučené lékaři) ptala. Sám se ptáte na strach - a máte ho z něčeho? Daří se vám určit, z čeho? Podle mé zkušenosti s úzkostí bylo důležité přijít na to, čeho se vlastně bojím, co úzkost spouští a jak to můžu ovlivnit. Pomohlo mi to úzkosti se pak i zbavit a ne ji jen "přebíjet" stále vyššími dávkami léků. Neurotiků je nás mnoho - důležité je, že se to dá ovlivnit na snesitelnou míru a žít i s neurózou spokojený život. Přeji vám, ať se vám to podaří.


Zpět na seznam