Dotaz

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 18 let a asi už 3 roky zažívám výkyvy nálad a nedokážu porozumět sama sobě. Vždycky, když si najdu nové kamaráda, po nějaké době začnu přeafektovaně reagovat. Stačí nějaký malý podnět, nesrovnalost a začne mi stav, kdy se kolikrát nedokážu ovládnout a mám z dobré nálady najednou úplný obrat a hlavně vztek. Něco mi vždy uvnitř říka, ať přestanu a začnu se ovládat, ale nejde to. Pak od sebe vždy začnu přátelé odhánět, ikdyž mi chtějí třeba pomoci. Mám taky dost přátel, ale přesto se kolikrát cítím, jako bych byla sama a něměla nikoho. Někdy se to dostane do opravdu špatných nálad, kdy začnu brečet, třást se, začne mi rychle bušit srdce a začínám přemýšlet o sebepoškozování, což už jsem také párkrát udělala. Nálady se dost často mění, i několikrát za den. Někdy tyhle stavy na nějakou dobu zmizí, poté se to vše vrací a je to pořád dokola.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, během dospívání a v časné dospělosti si člověk dotváří svou identitu, což je z psychologického hlediska velmi náročné, aniž bychom si to přímo uvědomovali. Trefně vystihujete svůj pocit, že se Vám nedaří porozumět sobě samotné. Stává se, že člověk, aniž by si to uvědomoval, rychle střídá své postoje k sobě a k druhým. V důsledku toho se mu střídají nálady. Prostředkem porozumění těmto problémům může být psychoterapie, která Vám může pomoci lépe sama sebe pochopit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Věřím, že jsou vaše výkyvy nálad pro vás samotnou velmi nepříjemné a že si uvědomujete dopad, jaký mají na vaše blízké vztahy. A následné výčitky pak mohou mít neblahý dopad i na vaše vnímání sebe sama a vztah k sobě. Je to začarovaný kruh, který dobře znám, i když v trochu jiné verzi. Pro mě osobně je důležité, zda mi dané potíže snižují kvalitu života a trápí mě, aniž jsem schopna to vlastními silami změnit. Pokud ano, je to pro mne signál k tomu, abych si řekla o pomoc. Nezůstávejte na své vnitřní boje sama. To, že jste napsala do naší poradny je první skvělý krok. O podporu v hledání odborné pomoci můžete požádat někoho ze svých blízkých, ale vzhledem k vaší plnoletosti můžete tento krok udělat i sama. Zda se obrátíte na psychologa či na ambulantního psychiatra už je asi celkem jedno. Oba by měli být schopni posoudit, co by vám nejlépe ve vaší situaci pomohlo. Kontakty na odborníky v místě vašeho bydliště lze nalézt na internetu. Vyhledat psychologickou pomoc není známkou slabosti, ale naopak velké vnitřní síly. Při pohledu zpět na svůj život sama lituji, že jsem s prosbou o pomoc zbytečně dlouho vyčkávala a trápila se. Přeji vám hodně štěstí a uspokojivé blízké vztahy.


Zpět na seznam