Dotaz

Dobrý den, mám tyto potíže, šumí mi v uších, knedlík v krku a když polknu cítím to až na vrchu hlavy. Projede to někudy přes celou hlavu. Lehká úzkost. Dostal jsem prosulpin 50 mg. Nezabírá. Je to nedostatek serotoninu nedo gaba nebo dopaminu? Mohu užívat s prosulpine m třezalku? Může to být chronické? Jaké byliny by zabraly? Nebo co stim?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především je třeba stanovit diagnózu, respektive vyloučit jiný problém. Při šumění v uších se doporučuje alespoň ORL vyšetření. Medikaci je třeba konzultovat s Vaším psychiatrem. Působení neurotransmiterů, které uvádíte (dopamin, serotonin, GABA), je úzce provázané a medikace se řídí především příznaky a jejich souvislostmi.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Řadu z obtíží, které popisujete, znám na vlastní kůži. Poměrně dlouhý čas mě také trápily a velmi zneklidňovaly. Mívala jsem opakovaně silné šumění i pískání v uších a znám i onen zvláštní pocit, jako by měl člověk v hrdle cizí těleso, které jej tlačí a obtěžuje. Tyto i podobné projevy u mě (jako zřejmě i u vás) patřily do okruhu tzv. psychosomatických obtíží, kdy se vnitřní napětí a úzkost projevovaly přes tělesné obtíže. Mluvím o tom v minulém čase, protože mi pak významnou měrou pomohla kombinace léků a psychoterapie a v současné době jsem většiny těchto příznaků ušetřena. Věřím, že vymizí i vám, jakmile se podaří nastavit optimální léčbu. Pokud máte pocit, že předepsaný lék nezabírá, určitě o tom mluvte se svým lékařem. Potřebuje od vás zpětnou vazbu pro případné upravování medikace. Věřím, že jakmile se vám uleví psychicky, odezní i popisované fyzické obtíže.


Zpět na seznam