Dotaz

Dobrý den, zajímalo by mě, jak v této době probíhá vyšetření u psychiatra? Měla jsem nějaké potíže s úzkostí, ale lékaře nyní navštěvuji jen v akutních případech, nesnáším totiž respirátor na obličeji, dělá se mi v něm špatně. Je nutné jej mít i u psychiatra? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, respirátory se při psychiatrickém vyšetření používat musí, výjimka musí být odůvodněná, doporučuji se s lékařem osobně domluvit. Viz též odpověď peer poradkyně.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Pokud se Vaše otázka týká toho, zda v dnešní době u návštěvy psychiatra je potřebná ochrana úst- respirátor. Tak odpověď bude znít ano, dle nařízených opatření. Chápu Vás, jak obtížné je, trávit čas v respirátoru, který zrovna nezjednodušuje dýchání apod. V některých případech se může týkat o naprosté výjimky, kdy po vzájemné dohodě s lékařem, člověk může v ordinaci na chvíli stáhnout respirátor, za dodržení potřebného odstupu mezi osobami, aby se mu dobře dýchalo, nepřicházel do mdlob apod. Pozor, ale i v tomto případě se opravdu jedná o výjimku a není to vždy pravidlem. Já osobně tuto okolnost řeším tak, že např. celou dobu nesedím v čekárně, ale jdu i občas ven před dveře, nadýchat se čerstvého vzduchu nebo si beru sebou knihu či časopis ke čtení, abych si nejen zkrátila dobu čekání, ale i mi to pomáhá při rozptýlení. Abych nemyslela jen na to, jak nepříjemný je respirátor přes nos a ústa. A také nosím u sebe láhev s vodou, čímž se občerstvuji a zvlhčuji sliznici, sucho v krku atd. Napadá mě, že někdy může pomoci, sdělit Vaše obtíže s respirátorem např. zdravotní sestře, lékaři. Jejich informovanost snad může zkrátit čas v čekárně, aby se vyvarovalo k zhoršení stavu. Ale opět upozorňuji, že to nemusí být pravidlo, spíše se to odvíjí od určité situace. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout pár tipů na Váš dotaz. Přeji hodně štěstí a zdraví, ať se Vám daří, i v této nesnadné situaci s respirátorem.


Zpět na seznam