Dotaz

Dobrý den, již nějakou dobu pozoruji u svého staršího bratra nevídané změny. Říkal mi, že vždy ho napadne nějaká nepříjemná věc, např. když se s někým baví, tak tomu dotyčnému i ten dotyčný sám musí říct Dobrý den a Na shledanou, jinak ho prý napadnou agresivní myšlenky, dále pak lichá čísla jsou špatná, protože se nedají přesně rozdělit na celé číslo, nebo se vyhýbá sledování např. italských filmů, protože ho napadne, že Itálie je malá země. Přičemž vím, že on dříve miloval italské filmy. On sám říkal, že se něco v něm změnilo. Nemá dosud diagnostikovanou žádnou duševní poruchu, studuje na VŠ, komunikuje normálně. Vím, že se to takto nedá úplně diagnostikovat, ale i tak budu rád za odpověď. Předem děkuji a přeji pěkný den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co popisujete, tak Váš bratr podléhá určitým rituálům, což see může projevovat u některých nutkavě úzkostných poruch, ale i u jiných. Dívám se na odpověď peer poradkyně a plně souhlasím.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Oceňuji Vaši snahu podpořit Vašeho bratra, líbí se mi i to, že spolu komunikujete, bratr se na Vás může obrátit. To bývá často důležitým krokem, když člověk cítí, že není na své starosti sám a může si i s někým o tom popovídat. Z popisu jsem vyrozuměla, že změny nastaly v chování (jednání) Vašeho bratra. Často dochází ke změnám v duševním zdraví, když je člověk vystaven velké míře stresu (ať už ve škole nebo v práci) nebo nastal nějaký zlom v životě apod., a pak člověk reaguje na tuto situaci i třeba změnou chování, nálady apod. Pokud si nejste jistí, co by mohlo tyto změny způsobit či zapříčinit, nejspíš bych se obrátila na odborníka – lékaře v této oblasti, např. psycholog, psychiatr nebo se poradila s praktickým lékařem, který Vám může doporučit vhodné možnosti. Nejspíš Vám poradí i kolega z naší poradny, na koho se obrátit či jaké další kroky by se daly podniknout. Držím palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam