DOTAZ-BORELIÓZA

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat-je mi 46 let,roky mám velké bolesti zad na pravé straně,změnila jsem proto zaměstnání,zbytečně,důvod bolestí artróza 2 st.,mírná skolióza,vysoká hladina infekce v krvi,prý roky neléčená neuroborelioza-před 3 lety spousta léků,antibiotik,kapačky,chodím do práce na 6 hod.,beru 2x Rivotril,ale nijak mi to moc nepomáhá.Po ostatních lécích-Tramal,Lyrica,Pregabalin,Amytriptylin atd.mi od křečí nepomůžou,naopak nemohu fungovat vůbec,mluvit,rovně jít atd. K psychologovi jsem byla zaslána,ten nic neschledal,od obvod.lékaře nebo psychiatra si nechávám psát ten Rivotril,letos znova antibiotika-vysoká hladina infekce v krvi. Většinou mi každý řekne,že s boreliózou každého pošlou k psychiatrovi,ale proč? Jsem už za ty roky tou bolestí otrávená,ale nikde to nedávám najevo,obvodní lékař krčí rameny,co by mi pomohlo,proto prosím o radu zde,děkuji. Kratochvílová P.,Skuteč
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevím o tom, že by každý, kdo má neuroboreliosu, končil u psychiatra. To se stává tehdy, pokud se k onemocnění přidruží psychiatrické symptomy, deprese. U některých antidepresiv je také prokázáno, že pozitivně ovlivňují také fyzickou bolest. Mezi ně patří Vámi zmíněný amitriptylin, ale jsou k dospozici i novější, lépe snášené léky. S podobnými problémy je též možné se obrátit na některé z center pro léčbu chronické bolesti.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz ohledně boreliózy. Sama jsem boreliózu neměla, nedokážu si tedy úplně představit bolesti, které Vás tak sužují a ovlivňují běžný život, dokonce jste změnila i zaměstnání. Ale jak popisujete celou situaci, které rozumím jako dosti komplikované, tak tedy klobouk dolů před Vaší trpělivostí a vytrvalostí. Oceňuji, že i přesto všechno dokážete chodit do práce a v rámci možností fungovat v životě. Také vnímám, že jste bezradná a od lékařů očekáváte podporu. Většina nákaz boreliózy se projeví postižením kůže, kloubů, srdce a nervového systému (proto asi i lékař volil návštěvu psychiatra). K léčení boreliózy se nasazují antibiotika, dokud se toto infekční onemocnění nezlepší, až nevyléčí. Nevím, zda jste prošla vyšetřením na neurologii. Snad by to zato stálo, pokud nyní máte i problémy s mluvením a chůzí, aby se dalo zjistit, zda nervový systém je v pořádku. Možná by se dalo ulevit trochu bolestem zad vhodnou metodou rehabilitace, zkuste vyhledat rehabilitačního lékaře (lékařku) ve Vašem okolí. Doufám, že alespoň trochu jsem Vám byla nápomocná. Znova oceňuji i Vaši statečnost - nevzdávat se. Držím Vám palce, přeji hodně zdraví a doufám, že se brzy dostaví i zlepšení stavu.


Zpět na seznam